Eğitim Uçağı Hürkuş B Havalanıyor

Türk başlangıç ve temel eğitim uçağı olması amacıyla geliştirilen Hürkuş B'nin üretim kısmı tamamlandı. Kasım ayında başlayacak olan test uçuşlarıyla birlikte Hürkuş B'nin pilot adaylarının eğitiminde kullanılması planlanıyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alacak olan Hürkuş B eğitim uçağının  kasım ayının ilk haftasında İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üssü’ne taşınması ve öğretmen pilotların eğitimlere başlaması hedefleniyor. Eğer hava şartları istenilen düzeyde olursa 15 Kasım'da Hürkuş B'nin eğitimlerde yer alacağı ifade ediliyor.

Temel amacı eğitim olan Hürkuş B'nin gece ve kol uçuşu, aletli uçuş, görerek uçuş, akrobasi, seyrüsefer uçuşu, hava ve yer atışları gibi tüm aşamalardan geçeceği ve ardından testlere başlanacağı dile getirildi. Hürkuş-B, Hürkuş-A'dan 100 kilogram daha hafif olmasından dolayı daha hızlı ve daha güçlü. Ayrıca sayısal kokpiti, basınçlı kabini, fırlatma koltuğu, oksijen desteği ve iniş takımları açısından jet uçaklara benzetildiği söyleniyor.

TUSAŞ tarafından üretilmiş olan Hürkuş B uçağıyla birlikte Hava Kuvvetleri Komutanlığı yenilenmiş olacak. Hürkuş B uçağı üzerinde 15’i kesin 40’ı opsiyon olmak üzere anlaşma sağlanırken, 13 uçağın 2019 yılında envantere girmesi bekleniyor. Bu aşamada TUSAŞ da seri üretime başlayacak.