Ekonomik Led Ampuller Başınızı Ağrıtabilir!

Ekonomik Led Ampuller Başınızı Ağrıtabilir!

Aydınlatma ve biyolojik etkileri, migrende görme bozukluğu gibi görsel algılam üzerine çalışmalarını yürüten Essex Üniversitesi psikoloji profesörü Arnold Wilkins, evlerde daha az elektrik harcadığı için kullandığımız led ışıklarının baş ağrısı ve baş dönmesi üzerine etkilerini araştırdı.

Led ışıkların flaş frekansı, parlaklığı, ışığın dalga boyu ve retina üzerine etkilerini araştıran Wilkins ve ekibi, bu ekonomik lambaların yaydığı titreşimlerin insan sağlığına zararlı olduğunu ortaya çıkardılar.

Normal ampullere oranla daha fazla titreşim yayan led ışıklar, insanlarda baş ağrısı ve baş dönmesine sebep olabiliyor. Yapılan deneyler sonucu kişilerin led ışık altında özellikle odaklanma gerektiren okuma, televizyon izleme gibi aktivitelerin göz için tehlikeli olduğunu ortaya çıkardı. Üstelik bu led ışıkların yaymış olduğu fazla titreşim, epilepsi hastalarının krizlerini de tetikliyor.

"Ekonomik LED ampül kullanacağım diye sağlığınızı tehlikeye atmak istemezsiniz değil mi?" diye soracağım ama eminim ki bir Türk olarak siz, bilim adamlarının araştırmalarını göz ardı ederek kendi bildiğinizden şaşmayacaksınız. Ha bu arada ben de ekonomik LED ampül kullanmaya devam ediyor olacağım.

Led Işıklı Takma Kirpiklere Hazır mısınız?

Bilim İnsanları Görme Kaybını Beyine Mikroskop Monte Ederek Giderecek

YORUMLAR