Ekran Karşısında Kalma Süresi Çocuklarda Kavrama Yeteneğini Etkiliyor

Çocuklarda Kavrama Yeteneği Ekran Sürelerine Bağlı

Çocuklar üzerinde yapılan yeni bir araştırmada, çocukların ekran karşısında geçirdikleri sürelerle uyku ve fiziksel aktiviteleri karşılaştırıldı. Sonuçları The Lancet Child and Adolescent Health dergisinde yayımlanan araştırmada, yaşları 8-11 arasında değişen 4 bin 500 çocuk üzerinde yapılan gözlemlerin sonuçları değerlendirildi.

Araştırmada, günde 2 saatten az ekran karşısında kalan, en az 1 saat fiziksel aktivite yapan ve 9-11 saat uyuyan çocukların kavrama yeteneklerinde daha fazla gelişme olduğu tespit edildi. Bu sonuçlara göre, ekran karşısında daha az vakit geçiren, fiziksel aktivite yapan ve yeterince uyuyan çocukların kavrama yetenekleri daha çok gelişiyor.

Ayrıca sonuçlar, ABD'deki 20 çocuktan yalnızca 1'inin ekran, fiziksel aktivite ve uyku şartlarına uyduğunu ortaya çıkardı.

Kanada'nın Ottawa kentindeki CHEO Araştırma Enstitüsünden Jeremy Walsh, öncülük ettiği araştırmanın sonuçlarıyla ilgili olarak, "Kanıtlar, iyi bir uyku ve fiziksel aktivitenin daha iyi bir akademik performans ile ilişkili olduğunu gösterirken, fiziksel aktivitelerin çocuklarda daha iyi reaksiyon süresi, dikkat ve bellek gelişimi ile ilişkili olduğunu gösteriyor." diye konuştu.

Günde 2 saatten fazla ekran karşısında vakit geçiren çocukların kavrama yeteneklerinin daha zayıf kaldığını belirten Walsh, çocukların eğlence amaçlı ekran karşısında kalmalarıyla eğitim amaçlı ekran karşısında kalmaları arasındaki farkın henüz tam olarak ortaya konulmadığını, bunun için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söyledi.