Elektriği Olmayan Milyarlarca İnsana Umut Işığı Doğdu

Elektriği Olmayan Milyarlarca İnsana Umut Işığı Doğdu

Dünyada elektriğin her konuda öneminin ne kadar vazgeçilmez olduğu gerçeği yadsınamaz. Ancak bugün 1,2 milyar kişi elektrikten mahrum yaşıyor. CES 2015’te sunumu yapılan MPOWERD Luci ışıldakları ile beraber bu insanlar için bir umut ışığı göründü.

Elektrik hayatın devam edebilmesi için artık son derece gerekli. İcadından önce insanlığın nasıl yaşayabildiğini düşünmek bile zorken, bugün Batı Afrika'da nüfusun 3’te 1’i elektriksiz yaşıyor. Elektriğe sahip olmadıkları için sağlık ve yaşam standartları da son derece yetersiz kalıyor. Elektriği olmayan nüfusların ısınabilmek için yakarak kullandıkları maddelerden zehirlenerek ölenlerin sayısı geçen yıl 4 milyona ulaştı.

MPOWERD firması bu konuyla ilgili olarak CES 2015'te etkili bir sunum yaptı. Teknolojinin gerçekten ihtiyacı olan kitlelere ulaştırılması gerektiğinin dikkatini çekerek güneş enerjisi depolayan fenerlerini tanıttı. Bu fenerler normal bir gaz lambası gibi kullanılabiliyor ve ışığının şiddeti ihtiyaca göre ayarlanabiliyor. 

MPOWRED'a göre pazarda pek çok güneş enerjisiyle çalışabilen ışıldak var elbette. Ancak yetersiz, pahalı ve dayanıksız malzemelerden üretiliyorlar. Bu fenerlerin kendilerini şarj edebilmeleri için gereken malzemeler ise pazarda oldukça pahalıya satıldığı için ürünlerde pahalı olabiliyorlar.

MPOWERD’ın Luci ışıldakları ise gün boyunca şarj için güneşi kullandıktan sonra 12 saat boyunca metre karelerce alanı aydınlatabiliyor. Son derece dayanıklı ve hiç bir ekstra elektronik parça barındırmıyor. Luci sadece 8 saatlik bir şarjla 10 metrekareye yakın bir alanı çok rahat aydınlatabiliyor. Luci ışıldakları 15 dolara satılıyor, bu bedel özellikle fakir ülkelerde gaz lambasıyla aydınlanmak için ödenen 6 aylık gaz parasının çok altında kalıyor.

Nokia'nın Güneş EnerjisiElbisesi

Güneş Enerjisiyle Şarj Olan iPhone 6 Konsepti

Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak İlk Yolculuğunu Tamamladı

Google, Güney Afrika'da Güneş Enerjisine Yatırım Yapıyor

YORUMLAR