Elektrikli Arabaların Şarj Sıkıntısına Kablosuz Çözüm

Elektrikli Arabaların Şarj Sıkıntısına Kablosuz Çözüm

 Elektrikli otomobil yatırımlarının ve buna doğru orantılı olarak taleplerinin artmasıyla beraber, bu araçların şarj sorunlarına yeni çözümler de ekleniyor.

Continental otomobil üreticisi, Frankfurt Motor Show'da bu çözümlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Continental, elektrikli araçların şarj sorununa karşılık olarak çözümün Endüktif şarj teknolojisi olduğunu açıkladı. Bu teknoloji bildiğimiz kablosuz şarj teknolojilerinden çok farklı değil. Endüktif şarj, büyük fizikçi Nikola Tesla’nın en büyük hayallerinden biri olarak teknoloji tarihinde önemli bir yere de sahip ve hareket eden cihazların enerji kaynaklarına kablolar vasıtasıyla bağlanmalarını gerektirmiyor.

Sistem nasıl çalışıyor?

Continental otomobil üreticisinin planına göre, bu çözümle şarj etme gücü, zemine yerleştirilmiş bir şarj yastığından aracın alt kısmındaki alıcılara kablosuz olarak aktarılıyor. Sürücünün tek yapması gereken şey,  bu şarj yastığının üzerine park etmekten ibaret oluyor. Sözü geçen sistem, aracın kablosuz şarjlı park yerine 5 santimetre hassasiyetle yaklaşmasını gerektirirken, bir akarım kutusu da eşzamanlı olarak devreye giriyor. Araç doğru park etme konumuna yerleştirildiğinde sürücüye onay mesajı veriyor.

Aslında şu an var olan şarj yöntemi, yani üç fazlı AC şarj istasyonları, uzun şarj süreleri nedeniyle uzun yolculuklar için çok pratik olamıyorlar. Bundan dolayı Continental, üstat Tesla'nın yöntemini denemeye kararlı görünüyor.

Nissan Düşüncelerinizi Okuyabilen Bir Elektrikli Araba Geliştirdi

Samsung Elektrikli Araba Sektörüyle İlgileniyor

YORUMLAR