Elektrikli Otomobil Piyasası Petrolcüleri Çok Düşündürüyor

elektikli otomobil

Yeni bir habere göre, otomotiv sektöründe tercih edilen elektrikli otomobil trendi, petrol devlerini oldukça üzecek. Bu yeni akımın, enerji sektörünü derinden etkileyeceği ve yepyeni bir çağ başlatacağı savunuluyor.

Otomobil üreticilerinin, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli araçlar üreteceği haberleri manşetlerden düşmezken, bu araçlarda kullanılan bataryaların teknoloji ile birlikte daha hafif ve daha uzun ömürlü olacağı da konuşuluyor. Bu durum, çok yakın bir gelecekte elektrikli otomobillere yönelen yatırımların da artacağı anlamına geliyor.

Bloomberg’de yayınlanan bir habere göre, elektrikli araç sektörü yakın gelecekte petrol türevi yakıt kullanan araçların pazar payını ellerinden tamamen alacak. Haberde, 2030 yılında pazarın yarısından fazlasının her marka ve tarzda elektrikli otomobillerle dolup taşacağı da savunuluyor.

Öte yandan bu ve benzeri öngörüleri destekleyen gelişmeler, petrol devlerinin kabusu olmaya devam ediyor. Dev petrol şirketi BP'nin raporuna göre, günümüzde dünyanın günlük petrol ihtiyacı 95 milyon varil olarak belirtiliyor. Ancak, elektrikli araçlar piyasaya iyice yerleştikten sonra bu toplamın 1 milyon varili tamamen atıl işe yaramaz olacak.

YORUMLAR