Elektrikli Yerli Otomobilin Prototipi Tanıtıldı

Elektrikli Yerli Otomobilin Prototipi Tanıtıldı

Uzun süredir tartışma konusu olan ve bir türlü başlatılamayan yerli otomobil projesi sonunda devreye girdi. Elektrikli olarak üretilecek olan bu yerli otomobilin ilk prototipleri basına tanıtıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil için 3 adet prototip üretildiğini söyledi. Bu prototiplerin sayısının önümüzdeki yıl 30-40 adete kadar çıkarılacağı da açıklandı. Fikri Işık, açıklamalarının devamında yerli otomobil projesinin Osmanlı dönemine kadar dayandığını, hatta Abdülhamid Han’ın 1884 yılında ilk yerli otomobil için talimat verdiğini de belirtti.

Gebze’deki TÜBİTAK tesislerinde Ar-Ge çalışmaları devam etmekte olan ve elektrikli olması beklenen yerli otomobilin başka hiçbir detayı henüz belli değil. Ayrıca prototip versiyonun Cadillac’ın BLS otomobiliyle neredeyse aynı olması şimdiden büyük tepkilere yol açtı. Çünkü yayınlanan görüntüleri gören herkes yerli otomobilin Cadillac BLS gibi görüneceğini düşündü.

Fakat durum pek de öyle değil. Birçok otomobil markasında gördüğümüz prototip otomobil metodu yerli otomobil için de kullanılmış. Yani yerli otomobilin tasarımı henüz kesinleşmediğinden dolayı Cadillac BLS’nin kasası içerisinde test edilmeye başlanmış. Böylelikle seri üretime geçildiği zaman yerli otomobilin Cadillac BLS ise neredeyse hiçbir benzerliğinin olmayacağını söylemek mümkün. Yerli otomobilin 2019 yılında seri üretime girip, 2020 yılında satışa sunulması bekleniyor.

Google'ın 6 Yıllık Rüyası Sürücüsüz Otomobil Sonunda Gazetecilere Tanıtıldı

YORUMLAR