Elektromanyetik Dalgaları Elektriğe Dönüştürdü

Elektromanyetik Dalgaları Elektriğe Dönüştürdü

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde yaşayan bir elektrikçi havada serbest halde dolanan elektromanyetik dalgaları elektrik enerjisine dönüştürmenin bir yolunu buldu ve kendi elektriğini üretti.

Kütahya'da 10 yıldır elektrikçilik yapan Muhsin Çimke, geliştirdiği bir cihaz ile elektromanyetik dalgaları elektrik enerjisine çevirmeyi başardı. Yaklaşık 10 yıldır bu cihazın üzerinde çalıştığını belirten Çimke, Nikola Tesla'dan esinlendiğini ancak icadının farklı olarak serbest haldeki dalgalardan elektrik üretebildiğini söyledi. Geliştirdiği cihazın sorunsuz çalıştığını da aktaran Çimke, telefon şarj edebilecek ve el feneri yakabilecek kadar elektrik ürettiğini, hedefinin ise bir eve yetebilecek kadar elektrik enerjisi üretmek olduğunu söyledi. 

Geliştirdiği dönüştürücü cihaz için patent başvusunda da bulunacağını aktaran Çimke, çalışmaların tümünü kendi imkanlarıyla karşılamış. Ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlayan Kütahyalı mucit, projesini geliştirmeyi amaçlıyor. Cihaz hakkında açıklama yapan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Çınar, "Bu tür projeler heyecan yaratmış olsa da havadaki elektromanyetik dalgaların antene aktardığı enerji çok düşük olduğu için bu yolla elde edilen elektrik enerjisi yeterli olmuyor. Bu nedenle bu tür cihazlarla büyük cihazları çalıştırabilecek miktarda elektrik üretmek teknik olarak mümkün değil." şeklinde açıklama yaptı.

Türkiye’nin İlk Yerli Yapım Elektrikli Otobüsü Avenue EV Tanıtıldı

YORUMLAR