Elektronik Atıklar Bir Servet Değerinde

e-atık

Kullanılmış ve artık misyonunu tamamlamış telefon, televizyon, bilgisayar ve hatta ampul gibi elektronik cihazlar e-atık olarak değerlendiriliyor. Ancak bu madeni çöp yığını içerdiği materyallerden dolayı bir araya geldiğinde bir servet oluşturuyor. Türkiye’de kişi başına 8 kilogram e-atık çıkarken toplam elektronik atıkların yaklaşık 767 milyon Euro değerinde olduğu belirtiliyor.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, Uluslararası Katı Atık Birliği ve Birleşmiş Milletler Üniversitesi tarafından hazırlanan Küresel Elektronik Atık İzleme Raporu’na göre dünyada 2016 yılında çıkan e-atığın ağırlığı tam 44.7 milyon ton. Bu rakam ise kişi başına 6.1 kilogram atığın düştüğünü ifade ediyor. Dünya’da en çok e-atık çıkan ülkenin de kalabalık nüfusuyla Çin olması şaşırtmadı. Çin’in ardından ABD en çok atık çıkaran ikinci ülke oldu. Türkiye ise 177 ülkenin yer aldığı listede 17. sırada kendisine yer buldu.

Dünya genelinde ortaya çıkan e-atıkların toplam değeri ise dudak uçuklatacak cinsten. Zira atıkların toplam bedelinin 55 milyar Euro düzeyinde olduğu belirtildi. Bu noktada ise geri dönüşüm, önemli bir gelir kaynağı olarak ön plana çıkıyor. Şayet ülkemizdeki e-atıkların tümü geri dönüşüme gönderilirse 767 milyon Euro ek gelir elde edileceği tahmin ediliyor.

Ancak Türkiye’de geri dönüşüme giden atık miktarı oldukça düşük. Aynı şekilde dünya genelinde de geri dönüşüme giden e-atık miktarı olması gereken seviyede değil. Dünya genelinde e-atıkların yalnızca yüzde 20’sinin geri dönüşüme gittiği ifade ediliyor. E-atıkların içerdiği paladyum ve altın gibi materyallerle değerini yükselttiği belirtiliyor.

YORUMLAR