Elektronik Aygıtlar Yapabilen 3D Yazıcı CES 2015’de

Elektronik Aygıtlar Yapabilen 3D Yazıcı CES 2015’de

3D yazıcılar plastik ve benzeri malzemeleri kullanarak oyuncak, müzik enstrümanları, araba parçaları hatta ayakkabı gibi birçok obje üretebiliyorlar. Elektronik parçalar üretebilen yeni bir 3D yazıcı CES 2015 Fuarı'nda oldukça ilgi çekti.

Jennifer Lewis adında bir tasarımcının sunduğu 3D yazıcı bir takım elektronik devreler ve parçalar üretebiliyor. Duyma engeli olan kullanıcılar için işitme cihazı ve başka elektronik giyilebilir parçalar üretebilmek için tasarlanan 3D yazıcı CES Fuarı’nda oldukça beğeni topladı.

Las Vegas’da düzenlenen fuarda görücüye çıkan Voxel8 adındaki yazıcı Lewis’in Harward Üniversitesi’nde yaptığı birkaç yıllık çalışmasının ürünü. Yazıcı akıllı telefon gibi karmaşık elektronik cihazları henüz üretemese de bir İHA (İnsansız Hava Aracı) üretebiliyor ancak motor ve pervanelerinin sonradan takılması gerekiyor.

Voxel8 çok yakında işitme cihazlarını belirlenen kulak ölçülerine göre üretebilme yeteneğine sahip olacak. Bu yüzden cihaz pek çok şirket tarafından gelecekte daha başka giyilebilir elektronik cihaz üretebilmesi için takibe alınmış durumda.

Elektronik parçaları üretirken bakalit ve iletken mürekkep gibi son derece yenilikçi bir yöntem kullanan Voxel8 çok yakın bir gelecekte bilgisayar parçaları ve akıllı mobil cihazlar da üretebilmesi için geliştirilmeye çalışılıyor. 

2014 Yılının En İyi 3 Boyutlu Yazıcı Projeleri

GE, 3D Yazıcılar ile Üretim İçin Geleceğe Yatırım Yapıyor

LEGObot: LEGO ile Yapılan ve Çalışan 3D Yazıcı

3D Yazıcı ile Evde Üretilen Silah: Liberator

3D Örümcek Robot

YORUMLAR