Elektronik Kimliklerin Güvenliği Konusundaki Endişeler Büyüyor

Elektronik Kimliklerin Güvenliği Konusundaki Endişeler Büyüyor

TÜBİTAK, geliştirdiği ve nüfus cüzdanlarının yerini alacak olan elektronik kimliklerin güvenliği konusunda bazı endişelere sahip. Kimlik kartlarının bilgilerinin internette depolanması ve bilgilerin değiştirilmemesi, bu endişelerin asıl nedeni.

TÜBİTAK tarafından nüfus cüzdanlarımızın yerini alması için geliştirilen elektronik kimlik kartları, bir süredir farklı bölgelerde deneniyor. Üzerinde bulunan çipin içerisinde kullanıcısının kimlik bilgilerini bulunduran elektronik kart, deneme amacıyla ilk olarak Kırıkkale’de kullanıma sunuldu. TÜBİTAK, elektronik kimlik kartlarının denemelerde başarılı olduğunu söyleyerek daha fazla şehirde denemelerin yapılacağını açıkladı. Fakat, denemelerin başarılı olmuş olmasına rağmen bu kartlarla ilgili endişeler gittikçe büyüyor.

TÜBİTAK, elektronik kimlik kartlarının içerdiği tüm bilgileri vatandaşların parmak izleriyle eşleştirerek bir sistemde depolamayı düşünüyor. Bu da bütün vatandaşların kimlik bilgilerinin tek bir sistem üzerinden çalınabileceği ihtimalini akıllara getiriyor. Eğer daha önceki dönemlerde olduğu gibi kimlik bilgileri sızdırılırsa, tüm vatandaşların kimlik bilgileri kalıcı olarak tehlikeye girer. Çünkü elektronik kimlik kartındaki bilgileri değiştirebilmek mümkün değil.

Bu ihtimalden dolayı TÜBİTAK, elektronik kimlik kartlarını kullanıma sunmadan önce sistemini tamamen gözden geçirecek ve sistemdeki hataları gidermeye çalışacak. Bakalım TÜBİTAK’ın bu önlemleri, milyonlarca kişinin kimlik bilgilerinin bulunduğu sistemi korumaya yetecek mi?

Elektronik Kimliklerin Ne Zaman Dağıtılacağı Açıklandı

Çipli T.C. Kimlik Kartları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

YORUMLAR