Elektronik Sigara İçenler Daha Çok Zehirleniyor!

Elektronik Sigara İçenler 1

Birçoğumuz normal sigaralardan farklı olarak elektronik sigaraların vücudumuza daha az zarar verdiğini sanıyoruz. Ancak bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmanın sonuçları, durumun sanılandan çok daha farklı olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü binlerce kişiden alınan örneklerin incelendiği araştırmada, elektronik sigara içenlerin idrarında ağır metallerin oranının daha fazla olduğu tespit edildi.

Bilim insanları, elektronik sigaranın normal sigaraya göre daha sağlıklı olduğu iddiasını araştırdı. Araştırmacılar, e-sigara kullanıcılarında kansere neden olabilecek maddelere, kansorejenlere ve başka zehirli kimyasallara rastladı. Hatta elektronik sigara içenlerin idrarında daha fazla ağır metal olduğu tespit edildi. Uzmanlara göre, bu durum tıpkı normal sigara içenlerde olduğu gibi ciddi sağlık riski yaratıyor.

JAMA Network Open dergisinde yayımlanan çalışmada, kişilerin doğrudan maruz kaldıkları riskler değil sadece katılımcıların idrar yoluyla attığı materyaller incelendi. İçlerinde normal sigara içenler, elektronik sigara kullananlar, her ikisini de kullananlar ve hiçbirini kullanmayanların yer aldığı 5 bin 100 kişiden alınan örnekler araştırma süresince incelendi. Her iki sigara türünü de kullanmayanların idrarında, zaten beklendiği üzere zehirli kimyasal oranı oldukça düşük çıktı.

Elektronik Sigara İçenler 2

Daha Fazla Kansorejen Madde

E-sigara kullananların idrarında yaklaşık yüzde 19 daha fazla kurşun, yüzde 23 ağır metal kadmiyum, yüzde 20 daha fazla pirenden (kalp krizleriyle bağlantılı kansorejen) ve yüzde 66 daha fazla akrilonitril (vinil siyanid) olduğu görüldü. Akrilonitril solunması halinde toksik etki yapan bir madde olarak biliniyor. Solunum tahrişine ve kansere yol açabiliyor. Ayrıca bu maddenin doğurganlığa ve anne karnındaki bebeğe zarar verebileceği belirtiliyor. Kadmiyum da elektrik, seramik, pil ve akü sanayisinde kullanılan kanserojen, toksik ağır bir metal element olarak biliniyor.

Elektronik sigara içenlerin idrarında ayrıca tolüen, benzen ve karbon disülfid gibi uçucu maddelere maruz kalındığını gösteren izlere rastlandı. Örneğin, karbon disülfid’in yutulması, solunması ve cilt tarafından emilmesi durumunda sinir sistemi etkilerine yol açabileceği, hayvanlarda üreme ve cenin üzerinde zararlı etki gösterdiği uyarıları bulunuyor.

Hem Normal Sigara Hem de E-Sigara Çok Zararlı

Elektronik sigara içenlerde, nikotin gibi bazı kimyasal maddelerin normal sigara içenlere oranla daha düşük olduğu görüldü. Fakat uzmanlara göre bu durum e-sigaraların daha sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Aksine her iki türden sigarayı kullananlar için de riskin oldukça yüksek olduğu belirtiliyor. Çünkü bu kişilerin idrarındaki zehirli kimyasal oranlarının oldukça yüksek seviyede olduğu biliniyor.

Bilim insanları, yaptıkları bu araştırmayla 'daha az risk barındıran bir alternatif' gibi pazarlanan e-sigaranın aslında hiç de masum olmadığını kanıtladı. Araştırmada yalnızca idrardaki ve belirli türden kimyasalları mercek altına aldıklarını belirten uzmanlar, bu nedenle bu çalışmanın limitleri olduğunu belirtiyor ve sonuçların 'normal sigara daha az zararlı' anlamına gelmediğini vurguluyor.