Elon Musk'a Dolandırıcılık Davası Açıldı

Elon Musk dolandırıcılık

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Tesla hisselerini 420 dolara tekrar satın alarak şirketi halka açık olmaktan çıkaracağını söyleyen Elon Musk’a dava açtı. Elon Musk’a dolandırıcılık davası açan komisyon, yapılan açıklamanın yatırımcıları yanılttığını söyledi.

Elektrikli araba üreticisi Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, bir süre önce resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla şirketi özel yapacağını ve borsadaki hisseleri 420 dolara toplayacağını söylemişti. Musk’ın açıklamasının ardından 342 dolar seviyesinde dolaşan Tesla hisseleri, 370 dolar seviyesine kadar yükselmişti. Buna rağmen yapılan açıklamanın doğruluğu üzerindeki şüpheler artmış ve Tesla hisseleri 300 dolara kadar gerilemişti.

Yaşananlardan sonra harekete geçen Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Musk’ın açıklamasını “yanlış ve yanıltıcı” olduğu dile getirdi ve dava açma kararı aldığını duyurdu. Elon Musk’ın herhangi bir yatırımcı garantisi olmadan milyar dolar seviyesine ulaşan satın alım garantisi vererek, bir nevi dolandırıcılık yaptığını belirten SEC, 23 sayfalık bir dava metni hazırladı.

Elon Musk yönetici olmamalı

Dava dosyasında Elon Musk’ın sürekli “kaotik” davranışlar sergilediğini söyleyen yetkililer, böylesine davranışlar sergileyen birinin kamuya açık bir şirkette yönetici olmaması gerektiğini vurguladılar. SEC yetkilisi Stephanie Avakian, Musk'ın "Ünlü statüsünün ya da teknolojik yenilikçiliğinin federal menkul kıymetler yasalarından muafiyet sağlamayacağını" dile getirdi.

Dava sonrasında nasıl bir karar alınacağı bilinmezken, Elon Musk’ın Twitter üzerinden yaptığı 420 dolar açıklaması, başına daha fazla dert açacağı benziyor.