Elon Musk Dev Projesinin İlk Basamağını Tamamladı

Dünyanın en tanınmış girişimcilerinden Elon Musk'ın şehirleri arası mesafeleri kısaltmak için başlattığı Hyperloop projesinin tamamlanmış kısmı ortaya çıktı. Musk, projenin tamamlanmış bölümüne dair bir video yayınladı. 

Ortalama altı saat süren San Francisco ve Los Angeles arasını 30 dakikaya düşürecek olan Hyperloop'un Los Angeles tarafının tamamlandığı dile getirildi. Instagram hesabından bu projeyi paylaşan Musk, birkaç ay içerisinde test sürüşlerine başlayacaklarını ve bunun için gerekli izinleri almaya başladıklarını ifade etti.

Bu iki şehir arasındaki otobüs ücretlerinden daha az ücret almayı hedeflediklerini ve böylelikle Hyperloop'un amacına ulaşacağını belirten Elon Musk, yayalara ve bisikletlilere öncelik tanıyacaklarını söyledi. Yer altından giden Hyperloop'un manyetik alan ve sıkıştırılmış hava akımı sayesinde sürtünmesiz ortamda çok yüksek hızlara ulaşabildiğini ve bu şekilde zamandan kar edileceği bildirildi.

Son olarak 10 yılda tamamlanacağı ifade edilen bu projenin dünyanın en uzun tren yolu olan Gotthard Base Tüneli'nin neredeyse iki katı uzunluğunda olduğu dile getirilmişti. Yani Hyperloop şu anda en uzun tren yolu unvanının adayı. Ayrıca uzmanlara göre, bu kadar büyük bir projenin finansmanı ve federal bölgelerden, yerel otoritelerden izin alınması da milyar dolarları bulabilir.