Elon Musk, İlk Boring Company Tünelini Tanıttı

Elon Musk, İlk Boring Company Tünelinin Tamamlandığını Duyurdu

Teknoloji dünyasının en önemli figürlerinden Elon Musk, bir hayaline daha kavuştu. Boring Company’nin merakla beklenen ilk yeraltı tüneli, bugün resmen açıldı.

“Trafik beni delirtiyor. Bir tünel kazma makinesi inşa edeceğim ve sadece kazacağım” 

Her şey Musk’ın Los Angeles trafiği hakkındaki bu tweetiyle başladı. Daha önce de bu tarz şaka yollu tuhaf çıkışlar yapan ünlü mucit, bu kez espri yapmıyordu. Musk, yukarda okuduğunuz tweeti attıktan sadece birkaç gün sonra Boring Company’i kurdu.

Güney Afrika asıllı ABD’li girişimci, uzay şirketi SpaceX’in Hawthorne, California’daki genel merkezi altında uzanan ilk Boring Company test tünelini resmen açtı. 

boring company tünel

2.3 kilometre uzunluğunda ve 4.3 metre genişliğinde olan test tünelinin 10 milyon dolarlık bir maliyete sahip olduğu tahmin ediliyor. Hawthorne'un altından geçen tünel, şirketin yeni nesil toplu taşıma araçları geliştirme hedeflerine yönelik araştırma ve geliştirme merkezi olarak hizmet verecek.

Tünel başlangıçta, araçların elektrikli kızak sayesinde saatte 250 kilometre hıza kadar çıkabilecekleri şekilde tasarlandı. Bu kızak aynı zamanda 8 ila 16 kişilik yolcu vagonları da taşıyacak. Böylece tüneli araçlarla birlikte yolcular da kullanabilecek, ancak gerçekleşecek olan test sürüşleri şimdilik saatte 64 kilometre hızla sınırlı tutulacak.

 

 

Tünel içindeki bir Tesla Model X fotoğrafını kişisel Twitter hesabından paylaşan Musk, herhangi bir otonom elektrikli aracın da sistemi rahatlıkla kullanabileceğini belirtti. 

2017 yılında startı verilen proje, Los Angeles Uluslararası Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki trafiği azaltmayı hedefliyor. Şirketin asıl hedefi ise şehirlerarası bağlantı tünelleri inşa etmek. Musk’ın Los Angeles’tan sonraki adresleri Chicago ve Washington DC olacak.