Elon Musk'ın Hyperloop Projesi Avrupa'da Test Edilecek

Elon Musk'ın Hyperloop Projesi Avrupa'da Test Edilecek

Geçtiğimiz yıldan bu yana pek fazla bir şeyden duymadığımız Hyperloop projesinden haber var. Şirket, Fransa'daki Ar-Ge merkezinin yakınlarına 1 kilometre uzunluğunda bir test pistinin yapımına başladığını duyurmasıyla sessizliğini nihayet bozdu.

Elon Musk'ın sahibi olduğu Boring Company, yeni nesil ulaşım sistemi Hyperloop ile seyahat deneyimini bambaşka bir boyuta taşımaya hazırlanıyor. Musk'ın yıllar önce açıkladığında kimsenin ciddiye almadığı bu çılgın proje, gerçek olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

hyperloop projesi

Tam adıyla "Hyperloop Transportation Technologies" olarak adlandırılan proje için Fransa'da kurulacak test parkuru; bu yıl faaliyete girecek kapalı 320 metrelik bir sistem ve 2019'da tamamlanması planlanan 5.8 metrelik bir yükseklikte ve 1 kilometre uzunluğunda tam ölçekli bir sistem olmak üzere iki aşamada inşa edilecek.

Dünyadaki üçüncü Hyperloop testine ev sahipliği yapacak olan Fransa, aynı zamada bu yeni nesil ulaşım aracını deneyen ilk Avrupa ülkesi olacak. Test pistlerinden diğer ikisi ise ABD'de: Virgin Hyperloop One’ın test pisti Las Vegas’ın kuzey kesiminde yer alırken, Elon Musk’un pisti ise SpaceX’in Hawthorne, Calif’teki genel merkezinin hemen dışında yer alıyor.

hyperloop

Şirketten yayınlanan görüntüler ve videolar, uzun zamandır haber alınamayan Hyperloop projesinin en somut kanıtı olarak dikkat çekiyor. Ses hızının yarı hızına erişmek isteyen Musk, yaklaşık 613,16 km/s bir hıza ulaşmanın hayalini kuruyor. Ünlü mucidin en büyük rakibi Virgin Hyperloop One, geçtiğimiz yıl yaptığı testte, saatte 387 kilometre hıza ulaşarak bir rekora imza atmıştı.