Elon Musk'ın Ultra Hızlı Hyperloop'una Binmek Sadece 1 Dolar

Elon Musk'ın Ultra Hızlı Hyperloop'una Binmek Sadece 1 Dolar

Tesla, SpaceX ve Boring Company şirketlerinin CEO'su Elon Musk, Los Angeles'ın trafik problemine son verecek çılgın ulaşım projesiyle ilgili konuştu.

Gerçek hayatın Iron Man'i lakabını sonuna kadar hakeden Musk, son yılların en dikkat çeken projelerinden bir tanesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

İlk başta hayal olarak başlayan, ancak daha sonra aldığı desteklerle gerçeğe dönüşen Los Angeles Tüneli, otomobilleri tünel içerisinde saatte 200 km hızla çıkartacak bir altyapı üzerine kuruluyor. 

hyperloop projesi

California şehri altında 2.5 kilometre boyunca uzanacak olan Tünel'in sondajı tüm hızıyla devam ediyor.  Şehir trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak bu projenin bir diğer amacı da şehirlerarası bağlantı tünelleri oluşturmak. 

The Boring Company'nin Los Angeles'ta düzenlediği bilgi oturumunda konuşan Musk, otoyoldaki trafik nedeniyle etkinliğe geç kaldığını söyleyerek, Los Angeles trafiğini "cehennemin yedinci veya sekizinci katı" olarak adlandırdı.

Çılgın projenin ilham kaynağı olarak Los Angeles trafiğinde sıkça zaman kaybetmesini gösteren Musk, "ABD'nin büyük şehirlerinde yaşanan bu sorun, ruhlarımızı adeta yok ediyor. Tünel kazmak, bu problemi çözmenin birkaç yolundan birisi" dedi.

Elon Musk Boring Company

Ünlü mucit, yüksek hızlı tren projesi Hyperloop için yapılan test yolunun yaklaşık 5 kilometrelik kısmının tamamlandığını söylerken, bu deneyimi yaşamak isteyen insanların yalnızca 1 dolar karşılığında Hyperloop gezilerine katılabileceğini söyledi.

Los Angeles şehir merkezinden havalimanına sekiz dakikalık bir gezi vaadinde bulunan Musk, aracın her seferde yaklaşık 16 yolcu alabileceğini söyledi.

Projenin resmi kurumlar tarafından desteklendiğinin altını çizen girişimci, "İhtiyaca göre yüzlerce tünel yapabiliriz, bunda bir limit yok. Bu sistem daha fazla talep gördüğü takdirde hedeflenenden çok daha fazla yerin altına inebilir" dedi.

Musk, Uber'in uçan taksi projesine dokundurmayı da ihmal etmedi. "İnsanları rahatsız etmeden mahalleler arasında helikopterler uçuramazsınız" diyen mucit, Hyperloop'u inşa etmek için gereken tüm kazma ve sondajların şehirden çok uzakta olduğu için fark edilmediğini ve kimseyi rahatsız etmediğini söyledi. Uber, uçan taksi hizmetini ilk olarak 2020 yılında Los Angeles'ta başlatmayı planlıyor.

Musk ayrıca, tünel projesini başka büyük şehirlere de taşımak istediğini söylerken, New York, Philadelphia, Baltimore ve Washington DC valileriyle yapılan görüşmelerin olumlu geçtiğini ve yerel yönetimlerden sözlü bir onay aldığını dahi söyledi.