Elon Musk'ın Uzaya Götüreceği İlk Turist Belli Oldu

Elon Musk Yusaku Maezawa

Son günlerin en çok konuşulan teknoloji girişimcilerinden Elon Musk, uzay taşımacılığı yapmak amacıyla kurduğu SpaceX ile yakın zaman sonra uzay turizmine başlayacağını açıklamıştı. Bugün yapılan haberlerle Elon Musk’ın uzaya götüreceği ilk turist belli oldu.

Elon Musk Yusaku Maezawa 2

17 Eylül tarihinde yapılan açıklamada SpaceX, Ay’ın yörüngesine bir turist götürmeyi planladıklarını söylemişti. Ay’a ayak basma gibi planları olmadığının altını çizen SpaceX, turist ile birlikte Ay yörüngesinde dolaştıktan sonra Dünya’ya geri dönecekleri belirtmişti. Özel bir şirket tarafından yapılan ilk insanlı Ay uçuşu için seçilen isim gizemini korurken, Elon Musk yaptığı açıklamayla bu kişinin Japon milyarder Yusaku Maezawa olduğunu duyurdu.

42 yaşındaki Japon girişimcinin 2023 yılında yapılacak uçuşa katılarak hayallerini gerçekleştireceği ifade edilirken, uçuşun 1 hafta sürmesinin planlandığı vurgulandı. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Maezawa, çocukluğundan beri Ay’a gitme hayalleri kurduğunu aktarırken, yolculuğunda kendisine eşlik etmesi için birçok sanatçıyı davet edeceğini duyurdu.

1975 doğumlu olan Yusaku Maezawa, 1998 yılında kıyafet satın alınabilen Zozotown isimli internet sitesini kurmuş ve Japonya’nın en büyükleri arasına girmişti. İnternet girişimleriyle servetini katlayan Maezawa, milyarderler arasına adını yazdırmıştı. Girişimlerinin yanı sanat koleksiyonlarıyla da tanınan Maezawa, Japonya’nın en tanınmış isimleri arasında yer alıyordu.

SSCB ve ABD arasında başlayan uzay savaşlarının ardından 1969 yılında NASA ilk kez Ay’a insan indirmişti. Sonrasında SSCB de benzer başarıyı tekrarlarken, uydumuza son insanlı uçuş 1972 yılında yapılmış ve sonrasında yüksek maliyeti sebebiyle Ay’a insanlı uçuşlar yapılmamıştı.