Elon Musk Müjdeyi Verdi! Tesla Türkiye Pazarına Giriyor

Elon Musk Müjdeyi Verdi! Tesla Türkiye Pazarına Giriyor

ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors, bu yıl içinde Türkiye pazarına giriş yapacak. Müjdeyi kişisel Twitter hesabından veren Elon Musk, "Tesla’yı Türkiye’de bu yıl içinde piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Ülkenizi seviyorum ve piyasaya sunulurken ben de orada olacağım" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Ankara'ya gelen ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahi Anıtkabir'i ziyaret ederek 10 Kasım paylaşımında bulunan ünlü mucit, Türk insanının gönlünde yer etmeyi başarmıştı.

Tesla Motors, SpaceX, Boring Company gibi şirketlerin kurucusu olan Musk, elektrikli otomobil ekosisteminin en büyük oyuncusu olan Tesla'nın resmen Türkiye pazarına adım atacağını açıkladı. 

 

 

"Tesla’yı Türkiye’de bu yıl içinde piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Ülkenizi seviyorum ve piyasaya sunulurken ben de orada olacağım" sözleriyle herkesi heyecanlandıran Musk, otomobil piyasasındaki kartların yeniden dağıtılmasına neden olacak.

Musk'ın Koltuğu Tehlikede

Bu yılın Şubat ayı itibarıyla ürettiği toplam elektrikli araç sayısı 300 bini bulan Tesla Motors, tarihinin en zor dönemlerinden geçiyor. Geçen yılın son çeyreğinde 675.4 milyon dolar ile şu ana kadarki en yüksek zararını yapan şirket, Temmuz 2017' piyasaya sürdüğü Model 3 aracının üretiminde büyük sıkıntılar yaşıyor.

Model 3, şu anda şirketin en çok talep gören aracı olmasına rağmen yeterli sayıda üretilemiyor. Nitekim, yaşanan ekonomik sıkıntının kalbindeki sorun da tam olarak bu. Mevcut siparişlere yetişemeyen ve her geçen dakika aleyhine işleyen Tesla, Haziran ayında düzenlenecek yönetim kurulu toplantısında CEO koltuğunda oturan Elon Musk'ın geleceğini tartışacak.

Elon Musk Türkiye

Amerikalı şirketin en büyük hissedarlarından Jing Zhao, 2004 yılından bu yana Tesla’nın CEO'su Elon Musk’ı yönetim kurulu başkanlığından alma teklifi sunmuştu. Söz konusu teklifin Haziran ayındaki toplantıda diğer hissedarlarca kabul edilmesi halinde, Musk kartal yuvasını bırakmak zorunda kalacak.

Tabii, böyle bir ihtimalin oldukça düşük olduğunu belirtelim. Zira Tesla yönetim kurulu her defasında Musk'ın yanında olduklarını ve ona güvenliklerini dile getiriyor.

Musk, Tesla'nın 59,1 milyar dolar seviyesindeki piyasa değerini 650 milyar dolara taşımak istiyor. Ünlü mucit daha önce yaptığı açıklamada, şirketin performansı hedefe ulaşıncaya dek maaş, ikramiye ya da tazminat almayacağını belirtmişti.