Elon Musk, SpaceX'in Yeni Uzay Aracını Paylaştı

Amerikalı girişimci Elon Musk, bugün SpaceX'in yeni kapsülü Crew Dragon'un bir görüntüsünü paylaştı. Özel bir oda içerisinde tutulan Crew Dragon, "Uluslararası Uzay İstasyonu'na ve diğer destinasyonlara insan taşımak için tasarlandı" şeklinde tanımlanıyor.

Gezegendeki en sessiz ve olabildiğince izole edilmiş odasında barındırıldığı ifade edilen Crew Dragon'un test aşaması hala devam ediyor. Özellikle Crew Dragon'un bulunduğu odayı oluşturabilmek için uzun süre harcayan SpaceX, bu odanın uzay boşluğu gibi olması için uğraşıyor. Çünkü yeni kapsülün bu ortamda nasıl tepki verdiği ve astronotların durumuna nasıl etki edeceği bir merak konusu.

SpaceX'in astronotlarını taşıması ve uzay boşluğuna gönderilmesi planlanan Crew Dragon'un şu anda elektromanyetik testleri yapılıyor. Yani aracın uzay boşluğunda kalabilmesi ve astronotlar için güvenli bir ortam sağlayabilmesi için çalışmalar hızla devam ediyorken, Elon Musk da bu konuda takipçilerini bilgilendirmeyi ihmal etmedi. Twitter üzerinden bilgi veren Musk, Crew Dragon'u Nasa'ya ait olan bir vakum odasına götüreceklerini belirtti.

NASA'nın Ohio'daki Plum Brook Station tesisinde yer alan vakum odasında testleri sürdürülecek olan Crew Dragon'un bundan sonra Nasa'nın da kontrolünde olabileceği dile getirildi. Uzay aracı üretme konusunda Nasa ile işbirliği yapan SpaceX'in yine de tek başına bir hayli iyi işler çıkardığını söylemek gerekiyor.

Bu yılın sonlarına doğru test uçuşları gerçekleşeceği iddia edilen Crew Dragon'un test uçuşlarının 2019'a kalabilme ihtimali de bulunuyor. Özellikle bu konuda yorum yapmayan ABD'li şirket, 2024 yılında Mars'a mürettebat yerleştirmek istiyor.