Elon Musk, Starship Test Roketinin Tamamlandığını Duyurdu

Elon Musk, Starship Test Roketinin Tamamlandığını Duyurdu

SpaceX CEO’su Elon Musk, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Starship test roketinin tamamlandığını duyurdu.

Musk, eskiden Big Falcon Heavy (BFR) olarak bilinen Starship’in merakla beklenen fotoğrafını sosyal medyadan paylaşarak, şu ifadeleri kullandı:

“Starship test uçuş roketinin montajı, SpaceX Texas fırlatma tesisinde tamamlandı. Bu gerçek bir resim, görüntü değil”

 

 

Starship, SpaceX’in Mars ve Ay planları için çok önemli bir yere sahip. Zira bu koca oğlan, dünya yörüngesine büyük yükler taşıyabilecek ve Ay’a insanlı uçuşlar yapabilecek şekilde geliştirildi. 

Yaklaşık 150 ton yük taşıma kapasitesine sahip olan roket, 5350 ton itiş gücü üretebiliyor. -en azından teoride- 

Temelde gezegenler arası yolculuk yapmak amacıyla geliştirilen Starship, Mars yüzeyine toplamda 100 kişiyi taşıyabilecek şekilde tasarlandı. Uzay gemisinin içinde 40 kabin, 1 mutfak ve 1 barınağın olacağı tahmin ediliyor.

spaceX starship uzay gemisi

Falcon 9 ve Falcon Heavy roketleri gibi yeniden kullanılabilir şekilde tasarlanan Starship, dikey iniş ve kalkış yapabiliyor. Göz alıcı görünümüyle dikkatleri üzerine çeken uzay gemisi, paslanmaz çelik alaşım malzemeyle inşa edildi.

Kasım 2018'de SpaceX, yaklaşık 5 milyar dolar harcayarak geliştirdiği Big Falcon Rocket’in ismini Starship olarak değiştirmişti. Roketin, Dünya’nın yer çekiminden kurtularak Uzay’a çıkışını sağlayan itici kısmı ise Super Heavy olarak adlandırılmıştı.

Musk, geçtiğimiz hafta Starship testinin en kısa sürede gerçekleştirileceğini, ancak bazı “öngürülemeyen sorunların” planlanan tarihi bir ay geri itebileceğini ima etmişti.