Elon Musk’tan “Evrende yalnız mıyız?” Sorusuna İlginç Cevap

Elon Musk’tan “Evrende yalnız mıyız?” Sorusuna İlginç Cevap

İnsanoğlunun yüzyıllardır cevabını aradığı “Evrende yalnız mıyız?”  sorusuna, Elon Musk’tan ilginç bir çıkış geldi. Dünyaca ünlü mucit, evrende bizden başka varlığın olmamasının insanlığın yararına olacağını düşünüyor.

Uzay şirketi SpaceX ile Mars’ı yeni evimiz yapmak isteyen Elon Musk, bilim dünyasının içinden bir türlü çıkamadığı o meşhur soruyu yanıtladı.

Güney Afrika asıllı ABD’li girişimci, "Evrende yalnız mıyız?" sorusuna ilginç bir yaklaşımla cevap verdi. Fermi Paradoksu hakkında görüşlerini paylaşan Musk, evrede insanoğlundan başka akıllı bir varlığın olmamasının iyi bir haber olacağını söyledi. 

Fermi Paradoksu Nedir?

Fermi Paradoksu’nu daha önce duymayanlar için; 1950’de ünlü İtalyan fizikçi Enrico Fermi ile meslektaşları ile arasında geçen tartışma esnasında ortaya çıkan paradoks, dünya dışı uygarlıkların var olma olasılığının gayet yüksek olduğuna dair tahminlerin varlığı ile bunu doğrulayacak herhangi bir kanıtın ya da temasın yokluğu arasındaki çelişkiyi ifade ediyor.

evrende yalnız mıyız

Büyük Patlama'dan günümüze dek 14 milyar yıl geçti. Bu denli yaşlı ve uçsuz bucaksız bu evrende yalnız olup olmadığımız sorusuna cevap aramayı sürdürüyoruz. Ünlü bilim insanı Fermi, “Evrenin boyutu ve yaşı, teknolojik olarak gelişmiş bir çok uygarlığın var olması gerektiğini göstermektedir. Ancak bu hipotez, bunu destekleyecek gözlemlenebilir verinin eksikliği nedeniyle tutarsızdır”  diyor. 

Evrende Yalnız Olabiliriz

İsveç’in Uppsala Üniversitesi’nden çıkarılan bir bilgisayar modeli ise, Dünya’nın yaşamın mümkün olduğu tek gezegen olabileceğini ortaya koymuştu. Samanyolu galaksisinde, Dünya’ya benzer yaklaşık 50 milyar gezegenin olduğu tahmin ediliyor. Bilim insanları, Dünya gibi “yaşanılabilir” gezegenlerin çok nadir ve bulunması uzak bir ihtimal olarak açıklıyor.

Elon Musk, bu teoriyi desteklerden türden başka bir araştırmayı Twitter hesabından paylaşarak, şu ifadeleri kullandı:

 

 

“İşte bu yüzden, bilincimizin ışığını kullanarak bir uzaylı uygarlığı haline gelip, yaşamımızı diğer gezegenlerde de sürdürmeliyiz. Şu anda gözlemlenebilir evrende yaşayan tek uygarlık olup olmadığımızın bilinmesi, yaşam alanlarımızı genişletmek için yeni fırsatlar sunuyor”

21. yüzyılın gördüğü en zeki insanlardan biri olan Musk, daha önce yaptığı açıklamada, Kızıl Gezegen'de bir yerleşim yeri kurmak için ‘Gezegenlerarası Taşıma Sistemi’ kurulması gerektiğini söylemiş, bunu başardıkları takdirde tüm insanlık için yeni bir kapının açılacağını belirtmişti. 

YORUMLAR