Elon Musk, Tesla Model 3 Üretim Sürecinin Başına Geçti

Elon Musk

Tesla, şu sıralar büyük ekonomik sıkıntılar yaşıyor ve şirket piyasada da değer kaybına uğramış durumda. Bu sıkıntıların en büyük nedenini de Model 3 üretiminde yaşanan sorunlar oluşturuyor. Bir süredir devam eden Model 3 üretim sorunlarının farkında olan Elon Musk, nihayet konuya dahil olarak Model 3 üretim sorunlarını kendisi çözmeye karar vermiş gibi görünüyor. Çünkü Musk, Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda, Tesla Model 3 üretim sürecinin başına geçtiğini duyurdu.

Tesla Model 3, şu anda şirketin en ekonomik ve en çok talep gören modeli konumunda. Model 3’e çok fazla talep ve sipariş gelmesine rağmen, Tesla şu anda yeterli sayıda üretim yapamadığı için bu siparişlere tam olarak yetişemiyor. Bu durum çeşitli sorunlara ve şirketin değer kaybetmesine neden oluyor.

Elon Musk, Twitter’dan yaptığı paylaşımla, Tesla Model 3’ün üretim sürecini eski Apple yöneticisi Doug Field’dan devraldığını duyurdu.

Musk Twitter’da yaptığı açıklamalarda;

“Bunun hakkında yazdığınıza inanamıyorum bile. Bir CEO olarak benim görevim en kritik olan neyse ona odaklanmaktır ki şu anda en kritik olan şey model 3 üretimidir. Dünyanın en yetenekli mühendislik yöneticilerinden biri olarak gördüğüm Doug, artık araç mühendisliğine odaklandı.”

“Yaklaşık bir yıl önce, Doug'dan hem mühendislik hem de üretim bölümünü yönetmesini istemiştim. O, Tesla’nın mühendislik ve üretim bölümlerinin daha iyi bir uyum içinde olması gerektiğini düşünmüştü, bu nedenle üretimi çok zor olan araçlar tasarlamadık. Şu anda, “böl ve fethet” uygulaması daha iyi, ben fabrikada uyumaya geri döndüm. Araba işleri bir cehennem…” dedi.

Tesla Model3

Doug Field, 2013 yılında Apple’dan ayrılarak Tesla yönetimine katılmıştı. Elon Musk, Field’in dünyadaki en yetenekli mühendislik yöneticilerinden biri olduğunu düşünüyor. Musk, yaklaşık bir yıl önce Doug Field’dan, şirketin hem mühendislik hem de üretim bölümlerini yönetmesini istediğini ancak şu anda bu iki bölümü ayırmanın daha iyi olacağını söylüyor. Musk, bundan sonra Doug Field’ın mühendislik bölümünün başında olacağını ve kendisinin de üretim bölümünün başına geçeceğini belirtiyor.

Model 3 üretimi şu anda, şirketin son çeyrekte açıkladığı üretim hedefinin %20 altında seyrediyor. Elon Musk ve ekibi, Nevada’daki Gigafactory 1 isimli fabrikalarında başlattıkları yeni üretim süreciyle birlikte otomobil üretiminde hedefledikleri sayılara ulaşabilmeyi planlıyor.