Elon Musk, Tesla’nın Gizemli Aracı ‘Model Y’ için Tarih Verdi

Elon Musk Tesla Model Y

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şirketin ilk elektrikli crossover’ı Model Y için 15 Mart 2019 tarihini işaret etti.

Tesla’nın yanı sıra SpaceX, The Boring Company ve Solar City gibi şirketleri de yöneten Musk, son dönemde para ve itibar kaybı yaşayan Tesla’nın gelecek planları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan ünlü girişimci, Tesla’nın dördüncü modeli olacak elektrikli SUV Model Y’nin ne zaman tanıtılacağına dair soruya, “15 Mart” cevabını verdi. 

 

 

Devamında attığı tweette bu tarihi kafasından uydurduğunu söyleyen Musk, buna rağmen 15 Mart’ın ciddiye alınması gereken bir tarih olduğunu ve Model Y’yi bu yılın sonu ile önümüzdeki yılın ortasına kadarki süreçte tanıtabileceklerini söyledi.

Model Y

Üzerindeki sır perdesinin kalkmasını dört gözle beklediğimiz Model Y, ilk kez geçtiğimiz yılın Temmuz ayında duyurulmuştu. Musk, şirketin ilk SUV modeli olacak otomobille ilgili daha önce, “Model Y ile üretim devrimi olacağını düşünüyorum. Fakat üretime başlamak için en erken tarih olarak 2020 yılı gibi gözüküyor”  ifadelerini kullanmıştı.

Elektrikli otomobil endüstrisinin lideri konumunda olan Tesla, sadece  yılın ilk 3 ayında 27 bin 500 adet satılan Tesla Model 3’teki hayal kırıklığını, yeni nesil SUV aracıyla unutmak istiyor. 

Mart ayında 123 bin aracını korozyon problemi nedeniyle geri çağıran ABD’li şirket, 2018'in ilk çeyreğinde 710 milyon dolar zarar ettiğini açıklamıştı.