Elon Musk Uslanmıyor!

Elon Musk Uslanmıyor!

Attığı tweetler yüzünden Tesla’daki koltuğunu kaybetme noktasına gelen Elon Musk, çok tartışılacak bir paylaşım daha yaptı!

Tesla, SpaceX ve Boring Company gibi şirketlerin kurucusu olan Musk, çok sevdiği elektrikli otomobil girişimi Tesla’ya veda etmeye hazırlanıyor. Ünlü mucitin koltuğunu bırakmasına sebep olan şey ise attığı tweetler.

Süreci bilmeyenler için kısaca özetlersek, Musk Ağustos ayında yaptığı Twitter paylaşımında, 2010 yılından bu yana kamuya açık bir şirket olan Tesla’yı borsadan çekebileceğini ve yatırımcılara hisse başına 420 dolarlık ödeme yapmayı teklif edeceğini söylemişti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ise Musk’ın piyasayı yanlış yönlendirdiğini belirterek, ünlü mucide yönelik bir soruşturma başlatmıştı. Bunun üzerine SEC ile masaya oturan Musk, 20 milyon dolar ceza ödemeyi ve Tesla’nın şirketin yönetim kurulu başkanlığını bırakmayı kabul etmişti. 

 

 

Hassas bir süreçten geçmesine rağmen tweetlerine devam eden Musk, yaptığı son paylaşımda, “Açığa Satış Yapan Zenginleştirme Komitesi (Shortseller Enrichment Commission / SEC) harika işler çıkarıyor. İsim değişikliği de oldukça yerinde!”  ifadelerini kullandı.

Musk’ın paylaşımının ardından isyan bayrağını çeken Tesla yatırımcıları, ünlü girişimciyi artık Twitter üzerinden paylaşımda bulunmaması gerektiği konusunda uyardılar. 

Öte yandan Musk’ın koltuğu için 21st Century Fox CEO'su ve Tesla'nın Yönetim Kurulu üyesi James Murdoch’ın ismi geçiyor. Murdoch’ı bu görev için uygun gören Tesla hissedarları, yönetim değişikliğinin kısa zamanda gerçekleşmesini istiyor.