Elon Musk, Uzaya Göndereceği Tesla Roadster’ın Fotoğraflarını Paylaştı

Tesla Roadster SpaceX Roketi İçinde

Tesla ve SpaceX firmalarının CEO’su Elon Musk, bu iki firmanın çalışmalarını ortak bir noktada kesiştirdi ve uzaya bir Tesla Roadster göndermeye karar verdi.

Elon Musk bu konuyla ilgili şöyle bir açıklamada bulundu: “Yeni geliştirilen roketlerin testleri beton veya çelik blok şeklinde ağırlıklar kullanılarak yapılır. Fakat bu bize çok sıkıcı geldi. Biz de ağırlık olarak Tesla Roadster spor otomobilimizi kullanmaya karar verdik.” 

Musk, bu sebepten ötürü de geçtiğimiz haftalarda tanıtılan spor otomobil Tesla Roadster’ın vişne renkli bir modelinin SpaceX’in yeni roketi içerisine yerleştirilmesini istemiş. Bu Tesla otomobili Ocak ayı içerisinde firmanın Falcon Heavy olarak adlandırdığı roket ile uzaya gönderilecek. Falcon Heavy roketinin normal Falcon roketlerinden farkı ise 1 ton civarı ağırlıktaki bir otomobili rahatça kapsayabiliyor ve taşıyabiliyor olması.

Hemen aşağıdaki Instagram gönderisinden de Elon Musk’ın bu çalışmayla ilgili yayınladığı fotoğrafların tümünü görüntüleyebilirsiniz.

 

Ayrıca Elon Musk’ın açıklamalarına göre, bu Tesla Roadster’ı içeren Falcon Heavy roketi Mars gezegeninin yörüngesine fırlatılacak. SpaceX firmasının bu ilginç girişimi hem uzay taşımacılığındaki başarılarını daha çok gündeme taşımış hem de ileride insanların ve birçok farklı şeyin de uzaya rahatlıkla gönderilebileceğini bizlere göstermiş oldu.

YORUMLAR