Elon Musk: Yapay Zeka Diktatör Olacak!

Elon Musk Yapay Zeka Diktatör

Tesla, SpaceX ve Solarcity gibi şirketlerin kurucusu Elon Musk, yapay zekâlara yönelik temkinli yaklaşımını devam ettirdi. Ünlü işadamı, yaptığı açıklamayla yapay zekâ teknolojilerinin önümüzdeki yıllarda insanları diktatör gibi yönetebileceklerini söyledi.

2006 yılında çekilen ve Elon Musk’ın uzun uzun konuştuğu “Elektrikli Arabaları Kim Öldürdü?” belgeselinin yönetmeni Chris Paine, bu sefer yapay zekâ üzerine belgesel çekmek için harekete geçti. Yapay zekâ konusunda görüşleri olan birçok kişiyle görüşmeler gerçekleştiren Paine’in duraklarından bir tanesi yine Elon Musk oldu. Musk, belgeselin çekimleri sırasında oldukça ilginç noktalara değindi.

Do You Trust This Computer? (Bu Bilgisayara Güveniyor Musunuz?)” ismini taşıyan belgeselde konuşan Musk, “Yapay zekâ, medeniyetimizin karşılaştığı en büyük tehlikelerden bir tanesi haline gelebilir. Hatta Üçüncü Dünya Savaşı’nın başlamasına sebep olabilir.” dedi.

Otoriter hükümetler tarafından yaratılan yapay zekâların, kendilerini geliştirmek suretiyle bu hükümetleri aşabileceklerini ve kendi diktatörlüklerini kurabileceklerini söyleyen Elon Musk, yapay zekâ tarafından kurulan diktatörlük rejimlerinin sürekli olabileceğini yani “ölümsüz diktatörlük” altında yaşayabileceğimizi kaydetti.

Rusya’nın hâlihazırda demokrasiye karşı gelen yapay zekâ çalışmaları yaptığını hatırlatan ünlü iş adamı, Çin’in 2020 yılında başlatacağı Sosyal Kredi Sistemi ile birlikte kişilerin sosyal medya verilerinden hareketle bir toplumsal düzen yaratmayı amaçladığını aktardı. Elon Musk uzun süredir, yapay zekâ çalışmalarının uluslararası kontrole girmesini ve denetlenmesini talep ediyordu.

Sizce yapay zeka diktatörlük rejimi kurabilir? Yorumlarınızı bekliyoruz!