Elon Musk Yolsuzluk Nedeniyle Tesla'dan İstifa Ediyor!

Son yılların en çok konuşulan girişimcilerinden olan Elon Musk, en sonunda yolsuzluk suçlaması kapsamında istifa etmeye hazırlanıyor. Şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrılacak olan Musk, 40 milyon dolarlık para cezası ödeyecek.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) tarafından açılan dava kapsamında Tesla şirketinin yönetim başkanlığını bırakması gereken Elon Musk'ın CEO görevini devam ettirebileceği ifade edildi. Ayrıca şirketi ve kendisi adına toplamda 40 milyon dolar cezaya tabii tutulan Musk'ın 3 yıl boyunca bu pozisyona aday olması da yasaklandı.

Tesla Hisselerine İlişkin Açıklama Yüzünden Dava Açılmıştı

SEC'in açtığı dava karşısında kendisi ve şirketine karş yapılan suçlamaları kabul veya reddetmeden Elon Musk'ın istifa etmesi gerekiyor. 45 gün içerisinde yönetim kurulundan ayrılması gereken girişimciye, Tesla hisselerini geri toplamak ve borsadan çekmek için mali kaynak bulduğuna ilişkin açıklamasının "doğru olmadığı ve yanlış yönlendirici olduğu" gerekçesiyle dava açılmıştı.

Tesla hisselerine ilişkin açıklamadan sonra yüzde 20 oranında zarar eden Musk, Tesla'nın borsadan çekilme kararının iptal edildiğini duyurmuştu. Yani alınan yanlış kararla sonucunda yönetim kurulunu bırakmak zorunda kalan Musk'ın CEO görevini devam ettireceğini belirtmek gerekiyor.