Elon Musk, Yörüngeye Casus Uydu Yerleştirdi

Elon Musk, Yörüngeye Casus Uydu Yerleştirdi

Dahi milyarder Elon Musk'ın sahibi olduğu uzay taşımacılığı şirketi Space X, aynı zamanda kendi uzay araçlarını da üretiyor. SpaceX, ilk kez uzaya ABD ordusu için casus uydu gönderdi.

Merkezi California'da bulunan SpaceX , dün fırlatılan NROL-76 adlı uydunun başarılı bir biçimde yörüngeye yerleştirildiğini açıkladı. Ancak bu sefer fırlatılan bu uydunun, ne için fırlatıldığı hakkında detaylı olarak hiçbir açıklama yapılmadı. Fırlatışın ardından Space X'in bu kadar sessiz kalmasının sebebi "ulusal güvenlik" olarak açıklandı. Ancak işin ciddiyeti SpaceX'in kurucusu Elon Musk'ın, sosyal medyadan yaptığı açıklamada Ortaya çıktı. Musk, "NRO casus uydusunun fırlatılışı ve yörüngeye yerleştirilmesi başarıyla tamamlandı." şeklinde bir açıklama yapınca, uydu fırlatışının neden bu kadar sessizce yapıldığı da anlaşıldı. Space X, ulusal güvenlik nedeniyle uyduyla ilgili herhangi bir ekstra bilgi vermedi.

Aslında Space X roketlerinin 2015 yılından bu yana ABD ordusuyla anlaşması var. Bu anlaşma 2015 yılında imzalanmıştı. Bundan önce ABD ordusu, casus uyduların fırlatılışında 2006'dan bu yana, Lockheed Martin ve Boeing şirketlerini kullanıyordu.

Space X Projesi Uzaya 'İkinci El' Roket Gönderdi

Elon Musk Neden Uzaya 4 Bin 425 Adet Uydu Yerleştirmek İstiyor?

Space X'in Tüm Fotoğrafları Artık İnternette

YORUMLAR