Elon Musk'ın Rüyası Gerçek Oluyor, Hyperloop İlk Testinde Başarılı Oldu

Elon Musk'ın Rüyası Gerçek Oluyor, Hyperloop İlk Testinde Başarılı Oldu

Tesla şirketinin CEO'su Elon Musk'ın ulaşım sorununa çözüm olması için geliştirdiği yüksek hızlı tren rüyası artık gerçek oluyor. Hyperloop adının verildiği yüksek hızlı tren ilk testinden başarı ile geçti.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz Haziran ayında Hyperloop projesinin hayata geçeceğini sizlere duyurmuştuk ve sıkıştırılmış hava kullanarak saatte 1220 km/h hıza ulaşacak olan bu trenin son derece gerekli olduğunu sizlere aktarmaya çalışmıştık. Yine bu haberin üzerinden çok geçmeden başka bir haber ile Hyperloop'un testlerine başlanacağını da sizlere şu haber ile aktarmıştık. Haberde ise Hyperloop'un önümüzdeki aylarda Las Vegas'ta testlerinin başlayacağını söylemiştik. Dediğimiz gibi de oldu ve Hyperloop'un ilk testinden sonuçlar elimize ulaşmaya başladı. Testin gerçekleşme anını videodan izleyebilirsiniz.

Hyperloop'un ilk testi Las Vegas'ın Nevada eyaletindeki bir çölde yapıldı. İlk testinde 187 km/h hız ile ilerleyen Hyperloop bu hıza 1.1 sn sürede ulaşmayı başardı. Test sonuçlarına baktığımızda ise Hyperloop'un artık bir rüyadan çok gerçekleşecek bir proje olduğunu söyleyebiliriz. Test hakkında konuşan Hyperloop CEO'su Rob Lloyd "O gerçek! O şimdi oluyor." şeklinde açıklama yaparak heyecanını vurguladı. Enerjisini tamamen güneşten karşılayacak ve doğaya zarar vermeyecek olan Hyperloop, ulaşım alışkanlıklarımızı tamamen değiştirebilir. Normal şartlarda Hyperloop saniyede 85 kilometre hız yapacak.

5 yıl içerisinde tamamlanması beklenen ve ses hızına yakın bir hızda seyehat edecek olan Hyperloop projesi, 6 milyar dolara mal olacak. 

Lise Öğrencileri Sınırsız Sıkıştırma Yapabilen Yazılım Geliştirdi

Lazertouch Düz Yüzeyleri Tablete Çeviriyor


YORUMLAR