Emektar VLC Player Windows 8.1’den Kovuldu

Emektar VLC Player Windows 8.1’den Kovuldu

Bu yılın başlarında Xbox One MKV formatını desteklemeye başlayan güncellemesini almıştı. Şimdi de Windows 8.1 aynı güncellemeyle MKV formatını desteklemeye hazır. Bu durum karşısında emektar VLC Player’a yol görünmüş oluyor. 

Evet, yanlış okumadınız, Windows 8.1 kullanıcıları artık MKV formatını oynatabilmek için üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç duymayacaklar. Bu durumda çok yakında piyasaya çıkacak olan Windows 10’unda VLC benzeri yazılımlara ihtiyacı olmayacağı şimdiden belli oldu.

Windows 10’dan bahsetmişken şunu da ekleyelim MKV desteğinin yanı sıra yeni Windows, FLAC ses dosyalarını da destekleyecek. Böylelikle kullanıcılar her iki format için farklı programlar indirmek ve kurmak zorunda kalmayacaklar.

MKV formatı; daha çok ‘torrent’ sitelerinden film indiren sinemaseverlerin tercih ettiği, yüksek kaliteli ses ve görüntü formatı olarak da biliniyor. Windows’un MKV için bir desteğinin olmaması, kullanıcıları VLC gibi farklı medya oynatıcılarını sistemlerine kurmak zorunda bırakıyordu.

VLC kullananlar şimdilik üzülmesinler. Windows 8.1 MKV formatını destekliyor ancak kullandığı programda alt yazı eklemek konusunda biraz elini yavaş tutuyor. VLC kullanıcıları ise forumlarda Windows’un MKV desteğini yetersiz bulurlarsa emektar VLC ve benzeri medya oynatıcılardan vaz geçmeyeceklerini konuşuyorlar. 

VLC Hileleri ve İpuçları

VLC Player ile TV İzleme

VLC Player App Store'dan Tekrar Kaldırıldı

Windows 10 İçin VLC Player Görüntülendi

YORUMLAR