Emoji'den Şifre Oluşturmak Artık Mümkün

Emoji'den Şifre Oluşturmak Artık Mümkün

İngiltere'de bir şirket, 4 rakamlı şifrelerin yerine alternatif olarak emojilerin kullanıldığı şifre dizinleri kullanmayı başlattı. Emoji Passcode adı verilen sisteme ilgi artıyor.

BBC'nin haberine göre,  Environments isimli şirket, geleneksel şifreleme yöntemi olan rakamlar yerine 44 simgenin kullanıldığı "Emoji Passcode" adlı hizmeti müşterilerinin kullanımına sundu.

15-25 yaş arasındaki gençlere yönelik tasarlanan sisteme, ilginçtir ki bazı bankaların da ilgi gösterdiğini söyleniyor. Environments şirketi, Emoji Passcode sayesinde banka hizmetlerinin hem eğlenceli hem de daha güvenli olacağını savundu. Environments şirketinin sözcüsü ve siber güvenlik uzmanı Alan Woodward, bazı şirketlerin daha önceden benzer uygulamalar kullandığını söylüyor. Ancak sistem bugüne kadar bir sürdürülebilirlik göstermemiş. Woodward!’a göre şifrelemelerde emoji kullanılmasının, şifrelerin hatırlanmasını kolaylaştırabilir.

Emoji  ifade simgeleri, ilk kez 1960'larda ortaya çıkmış, 1982'den itibaren de "gülen yüz" adıyla günlük yaşamda sıkça kullanılmaya başlanmıştı. Emoji adı verilen bu simgeler hala telefon mesajlarında, internet ortamındaki sohbetlerde ve elektronik postalarda yaygın olarak kullanılıyor.

Wordpress'e Emoji Desteği Geldi

Bize Alfabeyi Unutturacak Emoji Klavyesi Hazır

Google Hangouts'da Kullanabileceğiniz 14 Gizli Emoji

YORUMLAR