En Çok Aramayı Bu Saatlerde Yapıyoruz! Peki, Neleri Arıyoruz?

En Çok Aramayı Bu Saatlerde Yapıyoruz! Peki, Neleri Arıyoruz?

890 binden fazla şirkete veri sağlayan Yellow Pages, yaptığı son araştırmada Türk insanının en çok hangi saatlerde arama yaptığını tespit etti. Verilere göre en çok aramayı sabah 10.00-11.00 ve 15.00-16.00’da yapıyoruz. Tahmin ettiğiniz üzere de şehir bazında en çok arama yapılan şehir İstanbul olmuş.

Yellow Pages, Türkiye’nin dijital platformlardaki arama davranışlarını yaptığı araştırmayla ortaya koydu. Verilere göre en çok aramayı Salı günü yapıyoruz. Salı gününü sırasıyla Pazartesi, Çarşamba ve Perşembe takip ediyor. Diğer bir yandan en az arama ise Cumartesi ve Pazar günleri yapılıyor. Hafta sonunda kullanıcıların dijital dünyadan biraz uzak kalmayı tercih ettikleri görülüyor. Aramaların yüzde 51’inin kadınlar tarafından yapıldığını gösteren raporda, dijital platformlardaki aramaların en çok sabah saatlerinde yapıldığı açıklandı.

En Çok Hurda Ve Bilgisayar Kelimelerini Arıyoruz

Hurda, bilgisayar, gıda ve telekomünikasyon en çok aradığımız kategorilerin başında geliyor. Günde ortalama beş saatimizi bilgisayarlar üzerinden, iki saatimizi de mobil cihazlar aracılığıyla internete ayırıyoruz. Yapılan araştırmalar, mobil cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte internet aramalarımızın da değiştiğini gösteriyor. Alacağımız üründen gideceğimiz yere kadar ihtiyacımız olan her şeyi internet üzerinden araştırıyoruz. Bu da günlük hayatımızda bize hız ve kolaylık sağlıyor.

Yaz Aylarının En Popüler Araması ‘Havuz’ Kategorisi

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte birçok kişi tatil planlarını internet üzerinden gerçekleştiriyor. Yazın gelmesiyle de ‘havuz’ kategorisinin trend olması şaşırtıcı değil. Temmuz ayı içinde yapılan aramalarda ilk sırada çıkan ‘havuz’ kategorisini en çok arayan iller sırasıyla, Kırıkkale, Bolu, Bilecik, Ankara, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Amasya, Isparta ve Edirne.

Aramaların Yüzde 51’i Kadınlardan

Yellow Pages’in yaptığı araştırmanın demografik verilerine baktığımızda ise, aramaların yüzde 51’inin kadınlar tarafından yapıldığını görüyoruz. Şehir bazında ise İstanbul yoğun nüfusu itibariyle ilk sırada yer alırken, İstanbulu sırasıyla Ankara, Denizli, Düzce ve İzmir takip ediyor.

Google'da 2017'de Neler Aradık?

Bu Ünlü İsimleri Google'da Aramayın Başınıza Dert Almayın

YORUMLAR