En Çok Korsan Müzik İndiren 10 Ülke

En Çok Korsan Müzik İndiren 10 Ülke

Günümüzde bir çok sanatçıya ait müzik albümleri suç olmasına karşın internet ortamında ücretsiz olarak paylaşılmakta. Müzik korsanlığı büyük bir suç olmasına rağmen bu konu üzerinde çok fazla konuşulmamakta ve gerekli yaptırımlar uygulanmamakta. Müzik endüstrisi her ne kadar korsan müzik dağıtımının ve internetten indirilen müzik dosyalarının önüne geçmeye çalışsada, bu sorun bir türlü çözüme kavuşmuyor.

Ülkemizde Müyap örneği gibi bir çok ülkede sanatçıların haklarını korumak için çeşitli ticaret grupları ve dernekler, korsan müzikle mücadele vermelerine karşın kesin sonuçlar alamamaktadırlar.

Müzik sanatçıları ile ilgili her tür veriyi izleyen Musicmetric adlı şirket tarafından hazırlanan rapor korsan müziğin ne kadar büyük boyutlarda olduğuna biraz da olsa ışık tutuyor. Rapor dünya üzerinde p2p dosya paylaşım programları üzerinden 2012'nin ilk yarısında en çok müzik indirmesi yapılan 10 ülke listelenmiş.

96 milyon müzik indirmesi ile listenin başını Amerika Birleşik Devletleri çekerken, 43 milyon müzik indirme rakamıyla Amerika Birleşik Devletleri'nin arkasından İngiltere geliyor. İngiltere'nin Amerika Birleşik Devletleri'ne oranla çok küçük bir nüfusa sahip olmasına rağmen yapılan müzik indirme rakamları gerçekten çok yüksek miktarlarda.

İtalya 33 milyon müzik indirmesi ile 3. sırada yer alıyor. Hemen arkasından 23 milyon indirme ile Kanada 4., 19 milyon indirme ile Brezilya 5. sırada yer alıyor. Listede yer alan diğer 5 ülke için listenin tamamına göz atabilirsiniz.

YORUMLAR