En Çok Sürücüsüz Araba Patenti Olan Şirketi Tahmin Edemeyeceksiniz

sürücüsüz araba samsung

Sürücüsüz arabalar konusunda çalışmalar son hızıyla devam ederken, birçok teknoloji şirketi yatırımlarını sürücüsüz arabalara doğru yönlendirmeye başladı. En çok sürücüsüz araba patenti sahibi olan şirket ise geleneksel araba şirketleri değil; Güney Koreli teknoloji üreticisi Samsung oldu.

Sürücüsüz arabaların geleceği teknolojisi olacağı söylenirken, birçok geleneksel araba üreticisi, elektrikli ve sürücüsüz arabalar konusunda geliştirmeler yapmaya başlamışlar ve yeni modellerini duyurmuşlardı. Pocket Now isimli internet sitesiyse en çok sürücüsüz araba patenti sahibi olan şirketi merak ederek, küçük bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonucundaysa beklenenin aksine en çok patenti bulunan şirketin, 624 patentle Samsung olduğu görüldü.

İkinci sırada yer alan şirket ise yine beklentilerin çok dışındaydı. Yapılan araştırmalar, en çok sürücüsüz araba patenti olan ikinci şirketin, işlemci üretimiyle ön plana çıkan Intel olduğunu ortaya koydu. Intel’in toplamda 590 ayrı patent aldığı gün yüzüne çıktı. Intel’in ardından ise 361 patent ile Qualcomm, 348 patent ile LG ve 343 patent ile Bosch sıralandı.

Listede yer alan bütün şirketler devasa olmalarına karşın hiçbirinin sürücüsüz araba üretmeye yönelik girişiminin olmamasıysa en dikkat çeken detay olarak dikkatleri çekti.