Dünyanın En Değerli Markaları Sıralamasında İlk 5, Teknoloji Şirketlerinin

Dünyanın En Değerli Markaları Sıralamasında İlk 5, Teknoloji Şirketlerinin

Kantar Millward Brown ve WPP tarafından yapılan bir araştırmada, 120 bin marka tarandı ve 3 milyondan fazla kişiyle anket yapılarak Dünyanın En Değerli Markaları listesi oluşturuldu. Listenin ilk beş sırasını ise teknoloji şirketleri işgal ettiler.

Yapılan araştırmada tüketici algısının markaların gerçek değerlerini belirlemede etkili olduğu belirtilirken, şirketlerin finansal performanslarının da bir başka etken olarak hesaba katıldığı da söyleniyor. Dünyanın politik ve ekonomik olarak oldukça sallantılı dönemler geçirdiği son yıllarda büyümesine devam eden bu 100 markanın değerinin, son 12 yıllık dönemde yüzde 152 arttığının altı çizilirken, sadece geçtiğimiz yıla oranla yüzde 3 büyüyen bu şirketlerin toplam değerlerinin 3,6 trilyon doları aştığına da dikkat çekildi.

Daha önce yapılan bir başka değerlendirmeye göre 2006 yılında listenin ilk beş sırasında Microsoft, GE, Coca Cola, China Mobile ve Marlboro yer alırken, bu yıl yapılan listede bu eski şirketlerden sadece Microsoft bulunuyor. Ancak, Microsoft'da üçüncü sıraya kadar çıkabiliyor. Yine aynı raporda yer alan bir başka ilginç bilgi, 12 yıl önce en büyük yüz şirketin ortalama yaşı 88 iken bugün bu sayının 42'ye kadar düşmüş olması. Listenin tamamı şöyle:

Google: Marka değeri 245,6 milyar doları aşan teknoloji devi, geçtiğimiz yıla göre yüzde 7 büyümüş ve inanılmaz bir yükseliş sergilemiş. Facebook ile birlikte dünyada yapılan bütün reklam harcamalarının beşte biri gibi devasa bir miktarını kendine çeken Google, sadece bu alanda 79,4 milyar dolar kazanmayı başarmış. 

Apple: Marka değerini yüzde 3 arttırarak, 235 milyar dolara ulaştırmayı başaran Apple, her sene çıkardığı donanım ve yazılımlarla bu değeri katlayarak arttırmaya devam ediyor. Fakat 2015'ten bu yana oturduğu koltuğu bu sene Google'a kaptırmaktan da kurtulamıyor. 

Microsoft: Uzun yıllar birincilik koltuğunda oturan şirket, bu sene ancak üçüncü sırada kendisine yer bulabilmiş. WannaCry gibi devasa açıklarla uğraşmasına rağmen marka değerini arttırmayı başaran Microsoft, toplamda 143 milyar dolarlık bir değere ulaşmış.

Amazon: E-ticaretin devasa ismi Amazon, sadece bu alanla da kalmayıp neredeyse aklınıza gelebilecek her işe burnunu sokuyor ve bu da ona yıllık yüzde 41 gibi bir artış getirerek, 139 milyar dolarlık marka değerine ulaşma şansı kazandırıyor. 

Facebook: Daha yukarılarda olmasını tahmin ettiğimiz Facebook, bu sene beşinci sırada kalarak, yine de kendisi için devasa başarılardan bir tanesini daha yakalamış. Yüzde 27'lik bir artık sergileyerek 130 milyar dolar değere ulaşmayı başaran şirket, potansiyelini korumaya da devam ediyor. 

Yayınlanan raporda ilk 10 şirketin ismi verilirken, ilk beşinin tamamen teknoloji şirketlerinden oluşmasının yanı sıra geriye kalan şirketlerin iki tanesinin de benzer karakterler sergilediği görülebiliyor. Yani ilk on şirketin yedi tanesinin teknoloji şirketi olduğu bir dünyada yaşamaya devam ediyoruz.

Birçok Marka ve Resmi Kurum YouTube'dan Reklamlarını Çekiyor

Türk Halkının En Beğendiği Marka Samsung Oldu

2016 Yılında Hangi Marka Kaç Adet Akıllı Telefon Sattı?

YORUMLAR