En Fazla Bağımlılık Yapan 50 Mobil Uygulama Araştırması: Listenin Birincisi Facebook!

En Fazla Bağımlılık Yapan 50 Mobil Uygulama Araştırması: Listenin Birincisi Facebook!

Akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte dünya üzerinde milyonlarca kişi telefonlarına bağımlı halde yaşamaya başladı. Mobil uygulamaların öncülük ettiği bu telefon bağımlılığının sonucunu gösteren ve insanı şaşırtmayan bir araştırmanın bilgileri paylaşıldı. Araştırmaya göre mobil uygulamalardan kopamıyoruz!

SurveyMonkey isimli anket şirketi tarafından yapılan araştırmada, kullanıcıların davranışları ve en çok hangi uygulamaları kullandıkları belirli aralıklarla kayıt altına alındı. Uzun bir süre devam eden araştırma sonucunda dünya üzerinde kullanıcıların en çok bağımlısı olduğu 50 uygulama listelendi. SurveyMonkey tarafından hazırlanan istatistiğin en başında yer alan uygulama kimseyi şaşırtmıyor. Ama uygulamaların bağımlılık boyutu gerçekten şaşırtıcı seviyede.

İşte en çok bağımlılık yapan 50 uygulama:

Yukarıdaki istatistikte de gördüğünüz gibi (Şubat ayını kapsıyor) bağımlılık yapan mobil uygulamaların çoğunluğunu Sosyal Ağlar ve Oyunlar kategorisinde yer alan uygulamalar oluşturmakta. Geri kalan kısımdaki uygulamalar da Sağlık, Araçlar ve Seyahat kategorisinde yer alıyor. Araştırma sonucunda Candy Crush Saga'nın artık eskisi kadar ilgi görmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Uygulamaların üst sıralarda yer almasındaki önemli bir etkende şirketlerin telefonlara yukarıdaki listede yer alan sosyal ağları fabrika çıkışında yerleştirmesi olabilir. Çünkü satın aldığınız her telefonda Facebook zaten yüklü olarak geliyor. Bu arada fark ettiniz mi bilmiyorum ama listede Twitter'ın olmaması benim oldukça dikkatimi çekti. Acaba Twitter eskisi kadar popülaritesini koruyamıyor mu dersiniz?

En fazla bağımlılık yapan 50 mobil uygulama listesinde yer alan uygulamalardan bazıları (listede görüpte indirmek istersiniz diye):

Hem Zor Hem De Bağımlılık Yapan 10 Android Oyunu

Telefon Bağımlısı mısınız? Bu Uygulama ile Bağımlılık Derecenizi Ölçebilirsiniz

YORUMLAR