En Güçlü Deniz Kuvvetleri Belli Oldu! Türkiye Kaçıncı Sırada?

en güçlü donanmalar listesi

Ülkelerin askeri güçlerini çeşitli kriterlere göre sıralayan Globalfirepower isimli internet sitesi, donanma gücü listesinde güncellemeye gitti. Yayınlanan listede birinci sıradaki ülke herkesi şaşırtırken, Türkiye on ikinci sırada kendine yer bulabildi.

Sahillerini korumak ve denizaşırı operasyonlar yapabilmek adına ülkelerin güçlü donanmalar sahip olmaları gerekiyor. Haliyle her ülke, kendi çıkarları doğrultusunda donanmalar inşa ederek, onları işletmeye devam ediyorlar. Globalfirepower isimli internet sitesiyse dünyadaki neredeyse her ülkenin donanma envanterini listeleyerek, en güçlü donanmaları ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Yakın zaman önce en güçlü donanmalar listesinde değişikliğe giden internet sitesi, yeni eklenen gemiler ve deniz araçları neticesinde en güçlü deniz kuvvetlerini gün yüzüne çıkardı. Listenin ilk sırasında sürpriz şekilde Kuzey Kore yer alırken, ikinci sırada Çin, üçüncü sıradaysa Amerika Birleşik Devletleri yer aldı. Ülkemiz ise on ikinci sırada yer alarak, dünyanın en güçlü donanmalarından bir tanesine sahip olduğunu bir kez daha gösterdi.

Tüm bunlarla birlikte Globalfirepower isimli internet sitesinin sıralamaları, sadece envanter sayılarına göre yaptığını da belirtmek gerekiyor. Kuzey Kore’nin donanmasında 967 adetten daha fazla birim olduğu söylenirken, bunların ardından yatan teknolojiyi karşılaştırmıyor. Yani Amerika Birleşik Devletleri’nin son teknoloji korvetleri ile Kuzey Kore’nin 70’lerden kalan korveti aynı eşit sayılıyor. Buna rağmen, ortaya genel bir izlenim çıkarması açısından sitenin sıralaması önemli kabul ediliyor.

en güçlü donanmalar

En güçlü donanmalar listesi

 1. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti
 2. Çin Halk Cumhuriyeti
 3. Amerika Birleşik Devletleri
 4. İran İslam Cumhuriyeti
 5. Rusya Federasyonu
 6. Mısır Arap Cumhuriyeti
 7. Hindistan Cumhuriyeti
 8. Finlandiya Cumhuriyeti
 9. Kolombiya Cumhuriyeti
 10. Endonezya Cumhuriyeti
 11. Pakistan İslam Cumhuriyeti
 12. Türkiye Cumhuriyeti
 13. Bolivya Çokuluslu Devleti
 14. Kore Cumhuriyeti
 15. Myanmar Birliği Cumhuriyeti