En Mükemmel Selfie İçin Uygulama Geliştirildi

En Mükemmel Selfie İçin Uygulama Geliştirildi

Bilim insanlarının bir kısmı kendini uzayın bilinmezlerini keşfetmeye, bazıları ölümcül hastalıkları yok etmeye adayadursun, bir takım araştırmacıların daha mühim işleri var! Selfieler!

Kanada’da bulunan Waterloo Üniversitesi araştırmacıları, mükemmel selfie için bir algoritma geliştirdi. Her insanın farklı açılarla özçekim çekilmesi gerektiğini savunan bilgisayar bilimleri profesörü Daniel Vogel ve öğrencisi Qifan Li, algoritmaya yüzlerce farklı açılardan çekilmiş ‘ortalama’ yüzler yükledi. Selfieleri otomatik olarak tanımlamak için ışık yönlerinden ve yüz konumlarından oluşan yüzlerce hikaye yazan araştırmacılar, görüntüleri Amazon Mekanik Turk sayfasına yükledi.

İsmini, 18 yüzyılda yapılmış ‘The Turk’ isimli yarı otomatik makineden alan Mekanik Türk, makinelerin yapamayacağı şeyleri insanlara yaptıran bir site. Binlerce insanın oyladığı selfieler daha sonrasında algoritmaya yüklendi ve böylelikle kullanıcıyı mükemmel selfie için yönlendiren bir uygulama üretilmiş oldu.

Araştırma sonunda geliştirdikleri uygulamayla yeni selfieler çekerek yeniden siteye yükleyen Vogel ve Li, özçekim çekme başarılarının yüzde 26 artığını gözlemlediler. İşte algoritmanın nasıl çalıştığını anlatan o video sizlerle:

Mükemmel Selfie İçin Doğru Kamera Açıları Açıklandı

Selfielerin Gelecekteki Gücü

YORUMLAR