Endonezya'da Deprem ve Tsunamiden Sonra Yanardağ Patladı!

Endonezya'da Deprem ve Tsunamiden Sonra Yanardağ Patladı!

7.5 şiddetindeki deprem ve ardından gelen tsunamiyle tarihinin en zor günlerini yaşayan Endonezya, bu sefer de yanardağ patlamasıyla karşı karşıya. 

Depremin merkez üssü olan Suluwesi Adası’ndaki Soputan Yanardağı patladı. Gökyüzünü kaplayan kül ve duman yaklaşık 6 metre yüksekliğe kadar çıktı. Aynı adada yaşanan deprem ve tsunamide 1.200'den fazla insan hayatını kaybetmişti.

Yaklaşık bin 800 metre yüksekliğe sahip olan Soputan Yanardağı, yerel saatle 08.47’de patladı. Olayın herhangi bir can kaybına neden olup olmadığı ise henüz bilinmiyor. Smithsonian Enstitüsü'nün Küresel Volkanizma Raporu’na göre Soputan, adanın en aktif yanardağlarından bir tanesi.

 

 

Endonezya'nın ulusal afet yönetim ajansı sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, volkanik kül bulutunun ülkenin kuzeybatısına doğru yöneldiğini söylerken, bölge halkına dumandan etkilenmemeleri için maske dağıtıldığını aktardı. Ayrıca Soputan Yanardağı çevresindeki akarsuların yakınında yaşayan sakinler, hızlı akan serin lav akıntısı riskine karşı uyarıldı. 

Soputan Yanardağı’nın patlamasıyla bir kez daha yara alan Endonezya’daki en büyük deprem 2004 yılında olmuştu. Sumatra Adası’nda meydana gelen 9.1 büyüklüğündeki deprem, 250 binden fazla kişinin ölümüne yol açmıştı.