Endüstriyel Casusluk 50 Milyar Dolara Mal Oldu

Endüstriyel Casusluk 50 Milyar Dolara Mal Oldu

Alman sanayi endüstrisindeki şirketlerin üçte ikisi, casusluk ve siber saldırılar sebebiyle son iki yılda 50 milyar doların üstünde zarara uğradı.

Anadolu Ajansı ’nın haberine göre, Almanya’nın bilgi, iletişim ve yeni medya sektörlerini temsil eden sivil toplum kuruluşunun (BITKOM) 503 üst düzey yönetici ile yaptığı "sanayinin korunması" anketi sonuçları açıklandı.

Araştırma sonucu ortaya çıkan veriler, siber güvenliğin ne denli önemli olduğunu net bir şekilde gözler önüne seriyor. BITKOM'un anketine göre Almanya’nın sanayi şirketlerinin üçte ikisi son iki yılda endüstriyel casusluğa ve siber saldırılara maruz kaldı ve söz konusu dönemde 50,5 milyar dolar zarara uğradı.

Ankete katılan şirketlerin yüzde 19’u bilgi ve üretim sistemlerininin saldırıya uğradını belirtirken, yüzde 11’i ise e-posta gibi dijital iletişim servislerinin siber saldırı sonucu kesildiğini belirtti. 

BITKOM Başkanı Achim Berg, ülkede 10 sanayi şirketinden 7’sininin son iki yılda sabotaj, veri hırsızlığı ve casusluk faaliyetlerinin kurbanı olduğunu söyledi. Siber güvenliğe yatırım yapmayan şirketlerin işlerini tehlikeye attığını belirten Berg, gerekli önemi vermeyen küçük ve orta ölçekli şirketlerin söz konusu saldırılara karşı savunmasız olduğunu kaydetti.

Öte yandan ankatte, sanayi şirketlerine yapılan siber saldırıların yüzde 63’ünün eski çalışanlarından geldiği ortaya konuldu. Uzmanlar, gizli şirket verilerinin endüstriyel casusluk ve siber saldırılarla ele geçirilmemesi adına firmaları bilgi teknolojilerinin güvenliğine yatırım yapmaya çağırıyor.