Endüstriyel Robot, Samuray Ustasına Karşı Kılıç Kuşandı

Endüstriyel Robot, Samuray Ustasına Karşı Kılıç Kuşandı

Japonya’da bir endüstriyel robot önce ünlü samuray hocasından ders aldı, daha sonra da onunla beraber gösteri yaptı. Robotun hocayı, hocanın da robotu yenemediği karşılaşmayı izleyin.

Japonya’da samuray olmak hala mümkün. Ancak bu sadece ata sporu olarak kabul görüyor. Kılıcınızı kuşanıp sokaklarda insan kovalayamıyorsunuz. Modern katana ve samuray ustası Machii Isao ise kendine daha garip bir rakip seçti. Bir endüstri robotu olan Motoman-MH24 kod adlı robot, bir süreliğine fabrikadaki montaj bandından ayrılarak samuraylığa soyundu. Bunda da oldukça başarılı oldu.

Temelde katana ustası Isao’dan öğrendiği hareketleri simüle eden Motoman-MH24, bir platformda hocasıyla yan yana gelerek öğrendiği becerileri sergiledi. Bu proje makinelerin insan hareketlerini en ince detayına kadar taklit edebiliyor olacaklarının bir ispatı oldu. Robot neredeyse bir saç telini ikiye bölecek kadar dikkat ve ustalık isteyen tüm hareketleri, kılıç ustası Machii Isao ile aynı başarıyla tamamladı. Bu projenin etkileyici videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 Motoman-MH24 ile gösteri yapan Machii Isao’nun bir plastik kurşunu havada nasıl kestiğine dair video ise size bizden bonus olarak gelsin. 

Sword of Heaven: Dünyaya Düşen Bir Meteordan Dövülen Tek Kılıç

YORUMLAR