Endüstriyel Robotlardan Kurulu Orkestradan Yıkıcı Bir Performans

Endüstriyel Robotlardan Kurulu Orkestradan Yıkıcı Bir Performans

Daha önce müzik ve teknolojiyi bir araya getirerek hazırladığı harika videolarla herkesi etkilemeyi başaran Nigel Standford, bu sefer araba fabrikalarında kullanılan endüstriyel robotlarla orkestra kurdu.

Stanford yaklaşık bir yıl önce Cymatics isimli bir video hazırlamış ve tamamen gerçek görüntüler kullanarak, müzik dalgalarının harika doğasını bizlere göstermeyi başarmıştı. Bu sefer bir adım daha ileri giderek, Almanya'daki bir fabrikadan endüstriyel robotlar kiralayan müzisyen ya da daha doğru tabirle çılgın bilim adamı, "her şeyi yapabilecek şekilde programlanabilir" şeklinde tanımladığı robotlardan bir orkestra kurmayı başardı.

Fabrikayı kendisine robotları kiralama konusunda ikna ettiğinde oldukça şaşırdığını belirten müzisyen, robotların kendisine gelmesinden sonraki dört hafta boyunca, nasıl çalıştıklarını araştırdığını söyledi. Ardından kendi garajında robotları programlamaya başlayan ve onları belirli bir düzen içerisinde müzik yapabilecek konuma getiren Nigel Stadford, 2015 yılında başladığı maceraya son noktayı geçtiğimiz günlerde koydu. 

Sadece üç robotu olmasına karşın, on altı farklı robotu varmışçasına çalışan ve robotları da ona göre programlayan Standford, en sonunda hemen aşağıda izleyebileceğini ve izlediğinizde büyüleneceğiniz videoyu yayınlandı.

Lucca Filarmoni Orkestrasını Robot Maestro Yönetti

ABD'de Yapay Zeka Cinayeti: İşçi Robot Teknisyen Kadını Öldürdü!

YORUMLAR