Enes Batur'a Açılan Soruşturma İkinci Filmin Önünü Kesti

Enes Batur İkinci Filmi İptal Edildi

YouTube fenomeni Enes Batur, bu yılın başlarında 19 Ocak’ta Enes Batur ile Hayal mi Gerçek mi isimli filmiyle sinemaseverlerin karşısına çıkmıştı. 12 haftada 1 milyon 483 bin 848 kişi tarafından izlenen filmden 17 milyon 463 bin 423 TL’lik hasılat elde edilmişti.

İlk filmiyle önemli bir başarı elde eden Enes Batur, şu sıralar ikinci filmi için hazırlıklar yapıyordu. Ancak Enes Batur hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme', 'kişilerin huzur ve sükununu bozma', 'sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret' suçlarından soruşturma başlatılması nedeniyle ikinci filmin çekimleri iptal edildi.

YouTuber Enes Batur, 20 Ekim günü kanalında yayınladığı bir videoda amcasını aşağılamış ve defalarca küfür etmişti. Daha sonra büyük tepkiler gelmiş ve Batur da konu hakkında açıklama yapmak durumunda kalmıştı. Kamera arkası görüntülerini de paylaşan Batur, her şeyin mizansen olduğunu belirtmiş ve kullanıcılarından özür dilemişti.

Ancak söz konusu video, birçok kişi tarafından Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) şikayet edildi. Şikayetler üzerine harekete geçen Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Enes Batur hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme', 'kişilerin huzur ve sükununu bozma' ve 'sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret' suçlarından soruşturma başlattı.

'Enes Batur ile Hayal mi Gerçek mi' isimli filmin ikincisini çekmekte olan yapımcı firma, Enes Batur’a açılan soruşturma nedeniyle filmin çekimlerini durdurarak projeyi iptal ettiklerini açıkladı.