Engelliler İçin Türkiye'de Mükemmel Bir Tekerlekli İskemle Geliştirildi

Engelliler İçin Türkiye'de Mükemmel Bir Tekerlekli İskemle Geliştirildi

Bir tekerlekli iskemleye mahkum yaşamak modern şehirlerde oldukça zor koşullarda yaşamak anlamına da geliyor. Özellikle o sandalyeyi kontrol edebilmek belki de engelli yaşamın en zor kısmı olabiliyor. Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisi üç arkadaş bu zorluk için bir kontrol sistemi geliştirdiler.

Boynundan aşağısı tutmayan hastalar için kask veya gözlüğe yerleştirilen bir kamera sayesinde göz bebeklerinin hareketleriyle tekerlekli sandalyelere komut veren bu proje birçok insana umut oldu. "Göz bebeğinin hareketlerini takip edebilen kontrollü tekerlekli sandalye" projesinin prototipi Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği'nde geliştirildi. Üniversitenin son sınıf öğrencileri, Alperen Kara (24), Kübra Uyanık (23) ve Osman Nuri Koç (24) , bu sistemi gerçek hayata taşıdılar.

Öğrencilerin bitirme tezi olarak hazırladığı bu proje, başa takılan bir kask veya gözlüğe yerleştirilen kamerayla göz bebeklerinin hareketleri takip edilebiliyor. Başlık ve gözlüğe monte edilen kameralar, göz bebeklerinin sağa, sola veya ileriye doğru hareketlerini özel bir yazılım ve analiz metoduyla irdeleyerek tekerlekli sandalyeye komut iletebiliyor.

Öğrencilerden Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Omurilik felci ve MS hastalarının, sadece göz bebeklerinin hareketleriyle tekerlekli sandalyelerini kontrol edebilmeleri adına bu projeyi gerçekleştirdik. Türkiye'de daha önce göz kırpmayla hareket ettirilebilen tekerlekli sandalye vardı. Bizimki daha özgün bir sürüm olarak sadece göz bebeklerinin sağa sola veya ileri bakmasıyla beraber tekerlekli sandalyenin kontrolünü içeriyor. Şu an projemiz prototip haldedir. TÜBİTAK desteği ile beraber bu prototipi gerçek hayata taşıyacağız." dedi. 

Yeni Güncellemesiyle Facebook'u, Görme Engelliler de Kullanabilecek

Microsoft’tan Görme Engellilere Umut Olacak Yapay Zeka Desteği

YORUMLAR