Epic Games, Fortnite Hilesi Kullanan YouTuber’a Dava Açtı

Epic Games Fortnite Hilesi Dava 1

Devamlı oyuncuların oyundan uzaklaşmasına neden olan, oyunun satışlarını düşüren ve oyunları mahveden hilecileri hiçbirimiz sevmeyiz. Özellikle e-spor dünyasında faaliyetleri bulunan oyunlar için hileciler daha da tehlikelidir. Çünkü hile kullanımları sonucunda oyunun güvenilirliği ve meşruiyeti kaybolabilir. Tehlikenin farkında olan Fortnite oyununun yapımcısı Epic Games de hilecilere karşı mücadele konusunda kararlı adımlar atmaktan hiç çekinmiyor.

Ortaya çıkan yeni bir habere göre, Epic Games şu sıralar Golden Modz adındaki bir YouTuber’a dava açtı. Davanın gerekçesi ise YouTuber’ın Fortnite Battle Royale hileleri satıyor olması. Epic Games, söz konusu YouTuber’a karşı "Bu bir telif hakkı ihlali, sözleşme ihlali ve zararlı girişim durumudur. Davalı, Epic Games’in popüler video oyunu Fortnite’ın telif haklarıyla korunan kodlarına izinsiz olarak hile yazılımı sızdırmış ve bu hareketiyle Epic Games’in telif haklarını ihlal etmiştir." ifadeleriyle şikayetçi oldu.

Bilmeyenler için kısa bir açıklama yapmak gerekirse, Golden Modz adlı YouTuber’ın kanalında çok sayıda hile içerikli video bulunuyor. Bu videolarda, Fortnite ve GTA 5 gibi oyunlarda hilelerin nasıl kullanıldığı, ne şekilde çalıştığı gibi amaçlarla oyun içi hile kullanımları gösteriliyor. Üstelik Golden Modz tarafından 'sihirli güçler' tanımlamasıyla sunulan bu hileler daha sonra çeşitli website’leri üzerinden satılıyor.

Epic Games Fortnite Hilesi Dava 2

Epic Games şikayetinde ayrıca, YouTuber’ın bazı videolarında çok oyunculu, takımlı oyunlar oynadığını ve bu oyunlar sırasında kullandığı hile yazılımının, kullanıcılara düzinelerce oyuncuyu öldürerek oyunu sabote etme ve oyunu kazanma imkanı tanıyan 'sihirli güçler' sunduğunu söyleyerek dalga geçtiğini belirtiyor.

Epic Games de diğer popüler oyun yapımcıları gibi, hilecilere ve hile satanlara karşı mücadele etme konusunda üzerine düşeni yapıyor ve hatta bu mücadeleyi daha da ileriye götürerek yasal yollara başvuruyor. Daha önce Blizzard gibi bazı yapımcılar da hilelere karşı başarılı operasyonlar yapmıştı. PUBG’nin yapımcıları da hilecilere göz açtırmamak için büyük bir mücadele veriyor. Hatta yakın zamanda PUBG’de hilecileri diğer oyunculardan uzak tutabilmek için 'bölge kilitleme' uygulaması başlatılmıştı.