Epic Games ve Unity de GDC 2020'den Çekildiler

Epic Games ve Unity de Mart ayında düzenlenecek olan GDC 2020'de boy göstermeyecekler.

Electronic Arts, Facebook Gaming / Oculus, Kojima Productions, Microsoft ve Sony Interactive Entertainment derken Corona virüsünün GDC 2020'ye çıkardığı fatura daha da ciddi bir hal almaya başlıyor. Durum bu şekilde devam ederse, etkinliğin ertelenmesi gündeme gelebilir. Çünkü bu büyük isimlerin arasına iki büyük isim daha katıldı. Epic Games ve Unity de Mart ayında düzenlenecek olan GDC 2020'de boy göstermeyecekler.

Her iki şirket de yayınladıkları bildiri ile Corona virüsü tehdidini etkinliğe katılmama gerekçesi olarak gösterdiler. Twitter hesabı üzerinden duyuru yapan Epic Games, "Epic olarak GDC 2020'ye katılmak için heyecanlıydık. Üzücü bir şekilde, sağlık endişeleriyle ilgili belirsizlik çalışanlarımızı göndermeyi olanaksız kıldı ve bu yüzden, katılmaktan çekilmek üzere zor bir karar verdik.

Diğer kanallardan Epic haberleri ve dahası için beklemede kalın." yorumunda bulundu.

Unity ise "Üzerinde fazlaca kafa yorduktan sonra, ne yazık ki bu yıl GDC 2020'ye katılmaktan vazgeçmek gibi zor bir karar verdik. Bu kararı kolaylıkla vermemişken, Novel Coronavirus olarak da bilinen COVID-19 ile ilgili mevcut durumlar çok fazla risk oluşturdu. Çalışanlarımızın iyi oluşunu ciddiye alıyoruz. Hiçbir Unity çalışanının veya ortağının sağlığının ve güvenliğinin gereksiz yere tehlikeye girmesini istemiyoruz." yorumunda bulundu.

Her ne kadar bizzat katılamayacak olsa da Unity, GDC 2020 kapsamında yapacağı canlı yayınlar ile içerik sunumu yapacaklarını belirtmeden geçmedi. Bu bağlamda, önümüzdeki haftalarda daha fazla detayın paylaşılacağı söyleniyor.

Game Developers Conference 2020, San Francisco şehrinde 16 - 20 Mart 2020 tarihleri arasında düzenlenecek.

YORUMLAR