Ericsson Türkiye Araştırma Laboratuvarı İstanbul’da Açıldı

Ericsson Türkiye Araştırma Laboratuvarı İstanbul’da Açıldı

Dünyanın önde gelen iletişim teknolojisi şirketlerinden bir tanesi olan Ericsson, küresel araştırma laboratuvarlarının 11’incisini Türkiye’de hizmete açtı.

İsveç merkezli Ericsson firması ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) çok önemli bir ortaklığa imza attı. 

Ericsson’un kısa vadede global endüstriyi şekillendirecek teknolojileri üretmek amacıyla hayata geçirdiği küresel araştırma laboratuvarlarının 11’incisi İstanbul’da açıldı. Laboratuvar, TÜBİTAK’ın 2014 yılında başlattığı ‘TEYDEB 1515 - Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı kapsamında hayata geçirilen ilk araştırma laboratuvarı oldu.

TÜBİTAK Ericsson

Aralarında üniversitelerin de bulunduğu 70’ten fazla yerel kurumla işbirliği yapan Ericsson Türkiye, 140 Ar-Ge projesi yürütüyor. Şirketin, Türkiye’de hizmete açtığı Küresel Teknoloji Araştırma Laboratuvarı, inovatif sistem konseptleri ve patentlenebilir teknolojileri geliştirmeye odaklanacak.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, araştırma laboratuvarının kullanıcılar, endüstri ve üniversiteler ile etkileşim halinde çalışacağını söyleyerek, farklı konsept ve çözümlerin endüstri için önemini inceleyeceğini belirtti.

Ericsson Orta Doğu ve Afrika Başkanı Rafiah Ibrahim ise açtıkları Ericsson Araştırma Laboratuvarı’nın Türkiye'nin inovasyonunun, girişimci ruhunun ve sahip olduğu büyük yeteneklerin başarısını temsil ettiğini vurguladı. 

Laboratuvarın, Türk araştırmacıların küresel ölçekteki araştırmalarına doğrudan katkıda bulunacağını söyleyen Ibrahim, ortaya çıkacak fırsatları değerlendirmek üzere yerel ortaklarla birlikte çalışmaya devam edeceklerini belirtti.