Erkekler Dikkat! Akıllı Telefonlar Kısır Olmanıza Neden Olabilir

Erkekler Dikkat! Akıllı Telefonlar Kısır Olmanıza Neden Olabilir

Yapılan araştırmalara göre cep bölgesinde kasıklara yakın bir şekilde taşınan telefon erkeklerde olumsuz etkilere neden oluyor. Testislere yakın duran telefonlar sperm sayısını azaltıyor.

İsrail'deki Haifa Teknik Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre aktif olarak cep telefonu kullanan erkeklerin sperm sayısında ve kalitesinde belirgin düşüşler yaşanıyor. Cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik aktivitelerden dolayı ortaya çıkan ısı artışı telefonunun cepte olduğu zamanlarda direkt olarak testislere etki ediyor. Bunun sonucunda da erkeklerin yüzde 47'sinde sperm sayısı azalıyor. Tehlike sadece erkekler için değil kadınlar içinde geçerli. Kadınlarda da gebe kalma ihtimali azalıyor.

Haifa Teknik Üniversite'sinin yaptığı araştırma hakkında bilgi veren Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, "Çalışmada üreme kliniğine başvuran 100'den fazla erkek izlendi. Bu erkekler telefonlarını kasık bölgesine yakın taşıyorlar, telefonla şarj olma esnasında konuşuyorlar ve gece uyurken telefonlarını yattıkları yerin sadece birkaç santim uzağına bırakıyorlardı.Özellikle Batı'da, erkekler arasında sperm kalitesinin azalması bariz olup, çiftlerin % 40'ında çocuk sahibi olma konusunda da problemler çıkmaktadır. Üreme kapasitesindeki azalma ile cep telefonu kullanımı artışı arasındaki bağlantı anlamlı bulunmuştur." şeklinde açıklama yaparak durumun ciddiyetine vurgu yapıyor. 

Araştırmalara Göre Kadınlar Cep Telefonu Bağımlılığına Daha Yatkın

Hunharca Akıllı Telefon Kullanarak Kendilerine Zarar Veren İbretlik İnsanlar

YORUMLAR