Eskişehir'de 200 Bin Yıllık Alet Keşfedildi

Eskişehir alet

Eskişehir’de yapılan kazı ve arama çalışmaları sonucunda heyecan verici bir keşif yapıldı. Han ilçesi yakınlarında bulunan Yazılıkaya Midas Anıtı çevresinde yapılan arkeolojik yüzey araştırmaları sonucunda, 200 bin yıllık alet bulunduğu duyuruldu.

Eskişehir alet 2

Han ve Seyitgazi ilçe sınırlarında yer alan Yazılıkaya Midas Vadisi’nde kazılar yapan Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Rahşan Tamsü Polat, 200 – 250 bin yıl öncesine ait taş alet ile Neolitik Döneme ait disk biçimli bir kazıyıcı bulduklarını söyledi. Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi müdürlüğü izni ve gözetiminde, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerinin katılımlarıyla yapılan yüzey araştırmaları sonucunda bulunan taşlar, önemli bir keşfin ortaya çıkmasını sağladı. Araştırma Başkanı Tamsü Polat, 2015 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren "Dağlık Phrygia" bölgesi olarak adlandırılan alanda Frig Uygarlığı’na ait kaya anıtlarının, yerleşimlerin ve kaya mezarlarının en anıtsal örneklerinin bulunduğu Yazılıkaya Vadisi’ndeki Akpara Kale çevresinde Alt Paleolitik Dönem’in en tipik aletlerinden oval iki yüzeyli alet bulunduğunu söyledi. Vadideki bir diğer önemli kale olan Doğanlı Kale ve çevresinde yapılan araştırmalarda da Neolitik Dönem’e tarihlenebilecek disk biçimli kazıyıcı bulduklarını aktaran Polat, bu kazıyıcının en yakın benzerinin Seyitgazi ilçesi Bardakçı köyü sınırları içerisinde bulunan Keçicayırı yerleşiminde bulunduğunu belirtti.

Eskişehir alet 3

Eskişehir için önemli keşif

Neolitik yaşam biçiminin Bereketli Hilal bölgesinden Avrupa’nın içlerine doğru yayıldığı sırada, önemli durak noktalarından bir tanesini oluşturan Eskişehir bölgesi ve Yazılıkaya Vadisi, önemli keşiflere ev sahipliği yapmıştı. Yapılan yeni keşiflerle bölgenin daha anlamlı hale geldiğinin altını çizen Rahşan Tamsü Polat, vadinin Alt Paleolitik Çağ’dan 250 bin ila 200 bin yıl öncesinden başlayarak sürekli yaşanılan bir yer olduğunun saptanmasının Eskişehir için çok önemli bir keşif olduğunu aktardı.

Vadide bulunan eşsiz eserlerin gün yüzüne çıkarılması adına yürütülen yüzey araştırmalarının önemli olduğunun altını çizen Polat, erçekleştirdikleri tüm belgeleme çalışmalarının ve Yazılıkaya Midas Kale için oluşturdukları gezi güzergâhının hazırladıkları www.midaskent.com isimli web sitesinde paylaşıldığını ifade etti.

Tamsü Polat, eserlerin bozulmaları ve yapılabilecek koruma çalışmalarının tespiti için de Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Restorasyon Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü uzmanlarının yerinde bizzat çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti. Polat, yeni araştırmalar ile tarihsel süreci bilinenden çok daha erkene gittiği saptanan vadide yeni Phryg kült anıtlarının yanı sıra, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait yeni yerleşimler ve nekropolis (mezarlık) alanları da saptandığını bildirdi. Polat, özellikle yoğun yerleşim gören Yazılıkaya Midas Kale’de kapsamlı arkeolojik kazıların yapılması gerekliliğinin ortaya çıktığını söyledi.